Lepiej zapobiegać niż leczyć, lepiej serwisować niż naprawiać

Wiele razy możemy usłyszeć, że lepiej zapobiegać niż leczyć, czy to lekarskie powiedzenie ma też odniesienie do branży motoryzacyjnej? Oczywiście, że tak. Jeśli będziemy dbać o swój samochód, serwisować go posłuży nam dłużej a my rzadziej będziemy go naprawiać.

W dzisiejszych czasach wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu, często samochód pozwala nam na wykonywanie naszych obowiązków zawodowych. Jest również ogromna liczba branż, które wykonują swoje usługi w oparciu właśnie o przewóz produktów czy osób. Praca firm transportowych, biur podróży, transport zbiorowy, firmy z branży budowlanej w zdecydowanej większości uzależnione są od maszyn, pojazdów ciężarowych, autobusów. Właściciele tych przedsiębiorstw nie wyobrażają sobie, żeby ich pojazdy zostały wyłączone z wykonywania swoich obowiązków choćby na kilka godzin. Niekiedy jednak zmuszeni są do wyłączenia swoich pojazdów na kilka dni. Każdy niezaplanowany postrój autobusu czy samochodu ciężarowego to niekiedy strata dla właściciela rzędu kilku dziesięciu tysięcy. Jeśli pojazd transportujący duże przesyłki zatrzyma się w trasie poza Polską i nie zdoła dostarczyć danego towaru, straty będą ogromne. Koszt będzie dotyczył nie tylko zapłaty za naprawę a także towar. Niedowiezienie towaru na czas będzie skutkować nakazem zapłaty odszkodowania. Niekiedy produkty mogą również mieć swój termin przydatności, co spowoduje jeszcze większe problemy. Usterka autobusu może zakończyć klientom ciekawe wakacje a brak sprawnej maszyny budowlanej opóźnić budowę. Dla firmy korzystającej zawodowo z pojazdów ciężarowych ich niesprawność stanowi ogromny problem.

Niezawodność

Firmy transportowe oraz inne wykorzystujące pojazdy ciężarowych są jednymi z tych, w których niezawodność jest najważniejsza. Często właściciele tego typu firm korzystają z niezawodnych i popularnych modeli, takie jak Volvo FH, Renault Gama T, Premium Magnum, Iveco Eurocargo, Stralis, DAF XF. Niestety każdy użytkowany pojazd prędzej lub później ulegnie awarii. Usterka może dotyczyć nie tylko uszkodzenia mechanicznego, ale również początkowo nieodczuwalnego zapchania katalizatora SCR czy filtra DPF. W każdej chwili może się okazać, że pod wpływem przejechanych w trasie kilometrów nasz pojazd ma już w tak dużym stopniu zapchany katalizator, filtr, że dalsza jazda jest już nie możliwa i należy od razu dokonać jego wyczyszczenia lub wymiany. Wykonanie takiej usługi lub zakup katalizatora, filtra to zdecydowanie wyższy koszt w krajach zachodnich, niż w Polsce. Oprócz kosztu naprawy wielokrotnie wyższy może być koszt kar lub zepsucia towaru wynikający z jego niedostarczenia do miejsca docelowego. Rozwiązaniem tego problemu może być zapobieganie potencjalnego zapchania filtra, katalizatora i jego systematyczne serwisowanie w warsztacie, które zapobiegnie ewentualnemu i niespodziewanemu długiemu postojowi w warsztacie.

W naszym serwisie bardzo często pojawiają się takie samochody jak Volvo FH, Renault Gama T, Premium Magnum, Iveco Eurocargo, Stralis, DAF XF. Usterki w tych pojazdach zazwyczaj dotyczą właśnie zapchaniu katalizatora SCR lub filtra DPF. Całkiem niedawno do naszej siedziby przyjechało Volvo FH, w którym po diagnostyce pojazdu wykonaliśmy demontaż, regenerację filtra DPF a także ponowny montaż. Sprawdziliśmy również katalizator wstępny, który stosunkowo często w Volvo FH ulga zapchaniu czy stopieniu – LINK. Na nasze stronie znajdziecie również inne realizacje działu ciężarowego oraz innych działów – LINK.

serwis

Usługę serwisu w naszym warsztacie zaczynamy od diagnozy, na podstawie, której jesteśmy w stanie stwierdzić w jak dużym stopniu zużyty jest katalizator SCR czy filtr DPF. Również podczas oględzin zwracamy uwagę na stan techniczny podzespołów. Jeśli okaże się, że filtr czy katalizator jest zapchany wtedy należy dokonać jego wymiany na nowy, regenerowany lub wykonać regenerację. Wymiana części to usługa trwająca kilka godzin. Najdłużej trwa regeneracja obecnego podzespołu. W tym przypadku możemy wymienić znajdujące się we wnętrzu filtra ceramiczne wkłady lub użyć najnowszej maszyny Hartridge 300 DPF. Maszyna Hartridge to amerykańskie urządzenie, które za pomocą specjalnego strumienia powietrza wydmuchuje sadzę i zanieczyszczenia. W przypadku znacznego zapchania stosuje się również poluźnienie sadzy w filtrze poprzez jego wypalenie w specjalnym piecu. Więcej informacji o maszynie Hartridge DPF 300 znajdziecie na naszym blogu – LINK

Warto podkreślić, że siedziba firmy Kaliński znajduje się w bardzo dogodnej lokalizacji, tj. przy trasie ekspresowej S-11 biegnącej wokół Poznania. Kierowcy poruszający się na zachód naszego kraju czy Europy w kilka minut po zjeździe z autostrady A2 znajdą się w naszej firmie. Kierowca może pozostawić samochód naszym serwisantom a samemu natomiast odpocząć w poczekalni pijąc kawę i korzystając z przysługującej mu przerwy.

Wiele polskich narodowych przysłów mówi się, że Polacy jako naród nie potrafi myśleć strategicznie z dużym wyprzedzeniem a „stajemy się mądrzy dopiero po szkodzie” czy nie zapobiegamy chorobą i usterką a zajmujemy się problemem wtedy, kiedy naprawdę nie mamy innego wyjścia. Podobnie sytuacja wygląda w motoryzacji i działaniach większości firm, które w ramach swoich usług transportują produkty czy ludzi. Zazwyczaj odwiedzają serwis samochodowy dopiero, kiedy pojazd nie może już się poruszać, mimo, że naraża ich to na duże straty i brak możliwości jego użytkowania nawet przez kilka dni. Lepiej „zapobiegać niż leczyć” a planując logistykę i pracę floty pojazdów ująć w niej również systematyczny serwis w warsztacie i w ten sposób uniknąć „poważniejszej choroby” naszego pojazdu i zwiększonych wydatków.

Zapoznaj się ze szczegółami naszego produktu – LINK

(Visited 1 842 times, 1 visits today)