Czy katalizator zmniejsza moc silnika?

Katalizator jest elementem mającym pozytywnie oddziaływać na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych przez pojazd. Montaż katalizatora powoduje, że spaliny, które przepływają przez układ wydechowy pokonują dłuższą i bardziej złożoną drogę. W trakcie tej drogi w katalizatorach odkładają się zanieczyszczenia, które kolejno są wypalane. Czy dłuższa i bardziej złożona droga spalin ma wpływ na moc silnika? Czy katalizator zmniejsza moc? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Katalizator a moc silnika

Obecnie branża motoryzacyjna należy do jednych z najbardziej zawansowanych technologicznie. W pojazdach montowane są liczne rozwiązania elektroniczne, elementy zmniejszające emisję spalin. Na przełomie lat zaszło do wielu zmian i modyfikacji. Katalizatory zaczęły być montowane w samochodach ponad 25 lat temu. Trudno jest porównywać obecne pojazdy do tych starszych. Początkowo katalizator był elementem dodatkowym, zamontowanym bez specjalnej adaptacji i przystosowania do reszty podzespołów. Z czasem katalizator stał się integralnym elementem układu wydechowego, jednym z ważniejszych podzespołów.

Początkowo po montażu katalizatorów w pojazdach nie przystosowany do jego obecności samochód mógł tracić na swojej mocy. Po zamontowaniu katalizatora droga spalin została wydłużona i utrudniona. Reszta podzespołów nie była przystosowana na nowy element. Z czasem pojazdy zaczęły być bardziej przystosowane do obecności katalizatorów, spaliny płynniej przepływały przez układ wydechowy aż do tłumika końcowego. W takim układzie relacja katalizator a moc samochodu demontaż katalizatora może spowodować, że moc pojazdu zamiast się zwiększyć spadnie. Układ wydechowy jest na tyle dostosowany do obecności katalizatora, że jego brak wcale nie musi spowodować przypływu mocy, efekt może być zupełnie odwrotny. Po wymontowaniu katalizatora moc może jeszcze bardziej się obniżyć. Obecność katalizatora nie jest równoważna z prostym hasłem katalizator = spadek mocy.

Katalizator ile zabiera mocy

Wiele osób poszukuje informacji „katalizator ile zabiera mocy” lub „katalizator spadek mocy”, są to pytania, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pojazd, jego układ wydechowy jest inny. Na samą moc pojazdu wpływ ma również stan pojazdu, jego zużycie i sposób użytkowania. Jak wcześniej wspomnieliśmy, jeśli pozbędziemy się katalizatora tylko w przypadku starszych pojazdów może się okazać, że samochód faktycznie zyska na mocy. Nowe pojazdy raczej tę moc stracą. Jeśli układ wydechowy i mechaniczny pojazdu już z założenia był tworzony z wbudowanym katalizatorem jego usunięcie zostanie traktowane przez pojazd jak nieporządna ingerencja, która będzie miała swój skutek. Powstaje pytanie czy usuwanie katalizatora ma w takim razie jakikolwiek sens? Należy również pamiętać, że usunięcie katalizatora wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Pojazd bez katalizatora nie przejdzie przeglądu technicznego. W przypadku kontroli drogowej policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli okaże się, że samochód nie posiada katalizatora. W każdym przypadku możemy narazić się na spore koszty związane z ponownym montażem i adaptacją katalizatora.

Czy katalizator zmniejsza moc silnika?

Odpowiedź na tytułowe pytanie „czy katalizator zmniejsza moc silnika” nie jest jednoznaczna. W przypadku pojazdów starszego typu usunięcie katalizatora może wpłynąć na zwiększenie mocy. Jeśli usuniemy katalizator z pojazdu nowszego typu moc silnika nie wzrośnie a może się obniżyć. Nie ma co ukrywać katalizator a moc samochodu mają na siebie wpływ, jeśli jednak zastanawiamy się nad usunięciem katalizatora ze względu na chęć zwiększenia mocy nie jest to dobre rozwiązanie. Nasza firma oprócz naprawy, regeneracji filtrów cząstek stałych i katalizatorów zajmuje się również tuningiem i modyfikacjami układów wydechowych. Wielokrotnie mieliśmy okazję tuningować układy wydechowe, dzięki czemu pojazdy zyskiwały większą moc. Zapraszamy do kontaktu z nasza firmą, która pomoże we wszelkich problemach związanych z katalizatorami i układami wydechowymi.

Od kiedy katalizator jest obowiązkowy?

Katalizator należy do układu oczyszczania spalin a także elementów eksploatacyjnych, które często ulegają zapchaniu. Użytkownicy pojazdów wielokrotnie przy pierwszych problemach eksploatacyjnych zastanawiają się nad ich usunięciem, zadają sobie pytania czy będzie to zgodne z prawem oraz czy katalizator jest obowiązkowy oraz od kiedy. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu szerzej.

Czy katalizator jest obowiązkowy?

Mimo naszego tytułowego pytania „od kiedy katalizator jest obowiązkowy” wielu użytkowników pojazdów zastanawia się nadal czy katalizator jest obowiązkowy? Takie pytanie jest szczególnie powtarzane w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba naprawy-wymiany katalizatora na nowy lub regenerowany. Wielu właścicieli pojazdów poszukuje sposoby zaoszczędzenie pieniędzy i zastanawia się nad usunięciem katalizatora. Ze względu na coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin katalizator jak i filtr cząstek stałych – DPF, FAP czy GPF jest obowiązkowy. Jeśli chodzi o filtry cząstek stałych obecnie nawet nowe pojazdy z silnikiem benzynowym są produkowane z filtrami GPF.

Obowiązek posiadania katalizatora wynika choćby z faktu obowiązku spełniania norm emisji spalin. Obecnie wyróżniamy różne normy emisji spalin, które regulują ilość wydalanych przez pojazd tlenków węgla, węglowodorów czy tlenków azotu. Najbardziej restrykcyjna jest norma emisji Euro 6. Norma ta została wprowadzona w roku 2014 a obecnie powstały nowe aktualizacje Euro 6c oraz 6d.

Od kiedy obowiązuje katalizator?

Skoro już wiemy, że katalizatory są obowiązkowe powróćmy do głównego pytania – „od kiedy obowiązkowy katalizator”, „od kiedy montowane są katalizatory”? Początkowo katalizatory były montowane w pojazdach z silnikiem benzynowym, dopiero po wprowadzeniu norm EURO zaczęły być montowane w pojazdach z silnikiem diesla. W Polsce nowe pojazdy mają katalizatory od roku 1995. Obecnie wszystkie pojazdy wyprodukowane po roku 1995 muszą mieć katalizator. Pojazdy przed rokiem 1995, jeśli mają wpisane w dowodzie rejestracyjnym posiadanie katalizatora także zobowiązane są do jego posiadania. Warto podkreślić, że każdy pojazd, który zobowiązany jest do posiadania katalizatora i nie będzie go miał nie przejdzie przeglądu okresowego. Podobnie sytuacja wygląda podczas kontroli policji. Jeśli w trakcie funkcjonariusze zorientują się, że samochód nie posiada katalizatora mogą zabrać nam dowód rejestracyjny. W Niemczech od roku 2007 poruszanie się po mieście pojazdem bez katalizatora jest zabronione. Należy pamiętać, że jeśli chcemy odzyskać dowód rejestracyjny z powrotem wymagany jest ponowny montaż katalizatora, którego koszt przywrócenia jest dużo wyższy niż przy jego wymianie, regeneracji.

Problem z katalizatorem

Katalizatory w pojazdach z silnikiem benzynowym ulegają uszkodzeniu np. poprzez nieprawidłowy proces proces spalania paliwa. Niespalona domieszka paliwa dopala się w katalizatorze i dochodzi do jego stopienia i zapchania układu wydechowego  następnie do nieprawidłowej pracy silnika. W ten sposób zapchany katalizator należy wymienić.

Posiadacze pojazdów z filtrem DPF lub katalizatorem często mają problemy ze wspominanymi elementami układów wydechowych. W przypadku takiej usterki jak wspominaliśmy można katalizator wyciąć, jednak to rozwiązanie nie jest idealne. Pojazd bez sprawnego katalizatora może narazić jego właściciela na dodatkowe koszty w związku z problemem uzyskania przeglądu technicznego lub kosztami spowodowanymi kontrolą policji. Z naszej strony polecamy stosowane przez nas wiele lat rozwiązanie regeneracji katalizatora. Zapchane katalizatory zamiast wymieniać można poddać procesowi regeneracji. Regeneracja katalizatorów wykonywana jest przez nas za pomocą wymiany wkładów ceramicznych, w przypadku pojazdów ciężarowych można regenerować katalizatory również poprzez maszynę marki Hartridge. Szczegóły dotyczące regeneracji znajdują się na naszej stronie (LINK). Regeneracja jest tańszym i bardziej ekologicznym procesem niż zakup nowej części, oszczędza nam również sporo nerwów. Zamiast zastanawiać się nad wycięciem katalizatora warto pomyśleć nad przywróceniem jego sprawności i regeneracją.

 

Czy można wymontować filtr DPF w samochodzie?

Filtry cząstek stałych a w szczególności filtry DPF są jednymi z najbardziej newralgicznych części w naszych pojazdach. Częste zapychanie, drogie w zakupie, wielu kierowców usuwa filtr DPF ze swojego pojazdu. Usunięcie filtrów DPF to jednak nie koniec naszych problemów, niekiedy to właśnie ich początek.

Filtry DPF są jednym z tych elementów, które kolokwialnie pisząc przyprawiają posiadaczy samochodów o szybsze bicie serca. Przy użytkowaniu pojazdów wyłącznie w trybie miejskim, gdzie silnik pracuje na niskich obrotach, poruszamy się z małą prędkością często dochodzi do zapchania filtrów cząstek stałych. Kiedy filtr zostanie już zapchany zastanawiamy się jakie będzie najlepsze rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Zapchany filtr można wymienić na nowy, poddać regeneracji. Często użytkownicy pojazdów zastanawiają się również „wymontowanie DPF” lub „wycięcie DPF co daje?” Niestety ze względu na cenę zakupu nowego, oryginalnego lub nieoryginalnego filtra, tzw. „zamiennika” jego właściciele często zastanawiają się jak „pozbyć się problemu” na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zlecimy wycięcie DPF kara będzie znacząca. Warto w szerszym znaczeniu zastanowić się co nam daje wymontowanie filtra DPF oraz jakie są tego konsekwencje.

WYCIĘCIE DPF CO DAJE

Wycięcie filtra DPF jest procesem, który powoduje sporo zmian w naszym pojeździe. Wymontowanie DPF polega na usunięciu filtra, wypełnieniu miejsca, w którym się znajdował nowym elementem układu wydechowego, zazwyczaj prostą rurą a kolejno wgraniem nowego oprogramowania. Należy pamiętać, że usunięcie filtra to proces nie naturalny, ingerencja w oryginalny układ wydechowy. Po wykonaniu zmian należy dokonać również modyfikacji oprogramowania. Zmiany w oprogramowaniu będą polegały na wgraniu nowej mapy silnika. Cały proces nie należy do najłatwiejszych, zazwyczaj całość usługi trzeba wymienić w dwóch warsztatach, najpierw wykonać modyfikacje mechaniczną, kolejno oprogramowania.

Skoro proces usunięcia filtra nie jest łatwy, w takim razie wycięcie DPF co daje? Na pewno wymontowanie filtra DPF kolokwialnie rzecz ujmując oznacza „pozbycie się problemu”. Niestety jest to tylko prowizoryczne odczucie, nad czym skupimy się w kolejnej części artykułu. Wielu zastanawia się jaka jest zależność między wycięcie DPF a moc. Wycięcie DPF powoduje, że przepływ spalin jest lepszy, spaliny nie muszą pokonywać drogi poprzez filtr, który spowalnia ta drogę. Wszystko to powoduje, że moc nieznacznie wzrasta.

WYCIĘCIE DPF – KONSEKWENCJE 2021

Jak powyżej opisaliśmy wycięcie DPF niesie ze sobą pewne korzyści, trzeba jednak pamiętać o konsekwencjach takiego działania. Oczywiście w polskim jak i europejskim prawie posiadanie pojazdu z wymontowanym filtrem DPF jest nie dozwolone. Konsekwencje wycięcia filtra może ponieść zarówno osoba, która zleciła usunięcie jak i wykonujący usługę. Pojazd, który został pozbawiony filtra DPF nie może być dopuszczony do ruchu, w takim razie jak się ma do siebie wycięcie DPF a przegląd? Samochód bez filtra cząstek stałych nie przejdzie przeglądu technicznego. Stacje diagnostyczne zwracają coraz większą uwagę co do przestrzegania przepisów dotyczących układu wydechowego oraz spełniania norm emisji spalin. Przeglądy są coraz bardziej restrykcyjne. Jeśli na stacji diagnostycznej zostanie stwierdzony brak filtra, żeby uzyskać przegląd będzie należało go ponowie zamontować a także przywrócić oryginalne oprogramowanie. W tym przypadku narazimy się na wyższe koszty niż te które mogliśmy ponieść np. regenerując filtr od razu po jego zapchaniu.

Problemy czekają nas również w przypadku kontroli policji. Coraz liczniejsze stają się kontrole policyjne nastawione na badaniu jakości emitowanych spalin. Jeśli natrafimy na rutynową kontrolę a nie będziemy posiadali filtra DPF oczywiście stracimy dowód rejestracyjny, zyskamy punkty karne oraz poniesiemy konsekwencje finansowe.

Wycięcie DPF konsekwencje 2021, warto zapoznać się jakie czekają nas konsekwencje w przypadku złamania prawa. W Polsce obecnie konsekwencje dotyczące niespełniania norm emisji spalin są dosyć symboliczne. Obecnie policja z „drogówki” może wlepić mandat o maksymalnej kwocie 500 zł. Nie jest to dużo, na pewno jednak większe problemy możemy mieć będąc za granicą. W Danii taka kara to ok. 2000 euro, W Austrii 3500 euro, w Wielkiej Brytanii 2000 funtów, w Niemczech natomiast od 1000 do 3500 euro. W naszym kraju już w 2018 roku zaczęto prace nad nową ustawą dotyczącą zmian i zaostrzeniu przepisów. W sierpniu 2020 roku wrócono do prac nad wspomnianą ustawą. Według nowych zasad kierowca może być ukarany mandatem o wartości nawet 5000 złotych. Konsekwencje wycięcia DPF w roku 2021 ma ponieść nie tylko właściciel pojazdu, ale również serwis, który przyjął i wykonał takie zlecenie. W Polsce coraz bardziej dbamy o ochronę środowiska, duże wymagania w tej kwestii ma również Unia Europejska, która będzie obligowała Polskę do zmian prawnych.

Czy można wymontować filtr DPF w samochodzie?

Na tytułowe pytanie „czy można wymontować filtr DPF w samochodzie?” można odpowiedzieć dwojako. Tak, oczywiście możemy wyciąć czy wymontować filtr cząstek stałych, należy jednak pamiętać o konsekwencjach. Kierowca pojazdu bez filtra DPF narażony jest na utratę przeglądu, stres podczas rutynowej kontroli policyjnej, ale przede wszystkim na utratę pieniędzy, które już niedługo będą liczone w tysiącach złotych. Podczas wyjazdu zagranicznego kara to oczywiście kilka tysięcy euro. Koszt montażu nowego DPF to rzeczywiście duży koszt, jednak są na to rozwiązania. Nasza firma poleca i z sukcesami, od wielu lat realizuje regenerację filtrów cząstek stałych. Posiadamy specjalną maszynę do regeneracji – Hartridge DPF a także stosujemy metodę wymiany wkładów ceramicznych. Obydwie metody przywracają praktycznie 100% sprawność filtrów, niekiedy koszt takich usług nie przekroczy nawet 1000 zł w pojazdach osobowych. Regeneracja filtra jest najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji, dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze, nie narazimy się na dodatkowy stres a także faktycznie pozbędziemy się problemu a nie zrobimy tego tylko prowizorycznie.