Regeneracja od „Kalińskich” nagrodzona medalem Targów Kielce

W dniach 8 i 9 marca na terenie Targów Kielce odbyły się targi EKOTECH. Wydarzenie koncentrowało wielu wystawców prezentujących rozwiązania i produkty z zakresu techniki i ekologii. Jako jeden z dwóch wystawców zostaliśmy nagrodzeni medalem Targów Kielce!

EKOTECH to targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, ich tematyka dotyczy racjonalnego gospodarowaniem odpadami oraz szeroko pojętej ochrony środowiska i klimatu. Na targach EKOTECH spotkać można specjalistów z branży komunalnej, producentów maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce odpadami oraz producentów rozwiązań transportu odpadów czy usług związanych z segregowaniem śmieci. W tym roku odbyła się 23 edycja wydarzenia.

W trakcie EKOTECH postanowiliśmy szerzej zaprezentować i zgłosić do konkursu naszą unikalną usługę regeneracji katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów. Mimo wielu przedsiębiorstw, które brały udział w konkursie nasz produkt, jako jeden z dwóch otrzymał złoty medal Targów Kielce! Więcej na temat naszej metody możecie przeczytać w specjalnym wpisie na blogu – REGENERACJA.

Oprócz medalu wręczono nam również wyróżnienie z okazji 30-lecia powstania firmy.

– „Medal Targów Kielce dla naszej usługi regeneracji to wielkie wyróżnienie i dowód, że ciężka praca popłaca. Wyróżnienie cieszy, tym bardziej że nasz produkt nie jest związany z elektoromobilnością, która dla wielu równa jest ekologii. Nasza usługa pozwala zadbać o środowisko, ograniczając zużycie zasobów naturalnych potrzebnych do powstawania nowych części. Regeneracja katalizatorów przywraca sprawność katalizatorów, co zmniejsza emisję szkodliwych związków do atmosfery, oprócz tego jest tańsza niż zakup nowych części.„ – podsumował otrzymanie nagrody Prezes Zarządu firmy Kaliński – Hubert Kaliński

Trójdrożny katalizator samochodowy – zastosowanie i budowa

Katalizator trójdrożny to jeden z rodzajów katalizatora, którego zadaniem jest utlenianie oraz redukowanie szkodliwych związków węglowodorów oraz tlenków azotu. Żeby w pełni poznać to urządzenie należy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: „co to jest katalizator trójdrożny?”

Co to jest katalizator trójdrożny?

Katalizator trójdrożny nie jest zbyt popularnym określeniem w branży układów wydechowych, mimo to warto poznać czym jest, jaka jest jego budowa czy zastosowanie katalizatora trójdrożnego. Już na początku trzeba podkreślić, że katalizator trójdrożny jest montowany wyłącznie w pojazdach z silnikiem benzynowym, w „dieslach” nie działałby prawidłowo, ze względu na inny sposób spalania tych paliw.

Katalizator trójdrożny, nazywany również katalizatorem trójfunkcyjnym jest połączeniem katalizatora utleniającego i redukującego. Według nas nazwa katalizator trójfunkcyjny jest bardziej odpowiednia, ponieważ jego zadaniem jest przede wszystkim spełnienie trzech funkcji. Jakie jest zastosowanie katalizatora trójdrożnego? W ramach swojej funkcji katalizator trójdrożny ma za zadanie utleniać węglowodory HC, dwutlenki węgla CO2, tlenki węgla CO, a także redukować tlenki azotu NOX. Wszystko to ma na celu zmniejszenie emisji spalin. W praktyce katalizator powoduję, że w ramach zachodzących w nim reakcji zamiast szkodliwych substancji powstaje para wodna, dwutlenek węgla oraz tlen i azot, są to neutralne lub mniej szkodliwe związki. Katalizator trójdrożny spełnia bardzo ważną rolę, jego działanie ma bezpośrednio przełożenie na jakość powietrza, którym oddychamy, co wpływa na otaczające nas środowisko.

Katalizator trójdrożny budowa

Budowa katalizatora trójdrożnego oraz standardowego katalizatora jest bardzo podobna. Zasadniczo katalizator składa się z obudowy oraz znajdującego się w środku wkładu. Oprócz tego do obudowy katalizatora przykręcone są czujniki, wspierające sprawne działanie. Wkłady odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie, czyli redukowanie i neutralizowanie szkodliwych związków, mogą być zarówno ceramiczne jak i metalowe. Wnętrze wkładów katalizatora wysycone jest metalami szlachetnymi, takimi jak pallad czy platyna, które odpowiadają za prawidłowe działanie. Wkład ceramiczny ma przekrój kwadratowy, natomiast metalowy ma przekrój trójkątny lub trapezowy.

Trójdrożny katalizator samochodowy

Katalizator samochodowy to bardzo ważny element naszego samochodu, który odpowiada za minimalizowanie emisji spalin. W przypadku katalizatora trójdrożnego na mniejszą emisję wpływają trzy zachodzące reakcje: utlenianie węglowodorów, utlenianie dwutlenków węgla, redukcja tlenków azotów. Z naszego tekstu wynika, czym dokładnie jest trójdrożny katalizator samochodowy, jaka jest budowa katalizatora trójdrożnego. Tego rodzaju katalizatory mimo zachodzących w nim procesów podobnie jak inne również mogą ulec zapchaniu, szczególnie jeśli nasz pojazd użytkowany jest w mieście. Spadek mocy pojazdu, ciemniejszy kolor spalin czy ich zapach odczuwalny w kabinie to wyraźne oznaki problemów z katalizatorem czy filtrem DPF. Nasza firma posiada ponad 30 -letnie doświadczenie w branży układów wydechowych, od wielu lat zajmując się regeneracją filtrów cząstek stałych DPF, FAP czy GPF oraz katalizatorów, w katalizatorów SCR. W przypadku problemów z układami wydechowymi zapraszamy do kontaktu.

System SCR co to jest?

Przez lata samochodowe układy wydechowe przechodziły wiele zmian. Kiedyś najważniejszą rolę w układzie wydechowym były tłumiki. Na przełomie lat do tłumików dołączyły filtry cząstek stałych oraz katalizatory. Obecnie coraz ważniejszą rolę przejmują systemy SCR. Co oznacza skrót SCR? Czym jest system SCR? Jak działa system SCR? Gdzie znajduje się system SCR? Co to jest AdBlue? Odnośnie SCR-ów jest dużo pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

 System SCR – rozwinięcie skrótu

 Wiele terminów w branży motoryzacyjnej pisanych jest technicznym językiem, w postaci skrótu lub pochodzi z innych języków, głównie języka angielskiego. W branży układów wydechowych funkcjonują takie nazwy jak: DPF, FAP, GPF czy tytułowy SCR. Co oznacza skrót SCR? SCR pochodzi od słów: Selective Catalytic Reduction, czyli w wolnym tłumaczeniu selektywna redukcja katalityczna. W takim razie czym właściwie jest SCR? SCR to system służący oczyszczaniu spalin i zmniejszaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W ramach redukcji spalin neutralizowane jest aż 90% szkodliwych związków.

Jak działa SCR?

Działanie systemu opiera się na reakcji chemicznej, w której udział biorą szkodliwe związki oraz substancje, które mają je zneutralizować. SCR montowany jest w pojazdach z silnikami diesla, które podczas swojej pracy produkują zdecydowanie więcej szkodliwych substancji niż „benzynowce”. Przede wszystkim do szkodliwych związków, które powstają w trakcie spalania paliwa zaliczamy tlenki azotu, o niezdefiniowanym składzie, które oznaczone są symbolem NOx. Żeby doszło do ich neutralizowania w systemach SCR stosuje się specjalny płyn o nazwie AdBlue. Co to jest AdBlue? Co znajduje się w AdBlue? Skład AdBlue stanowi wodny roztwór mocznika (32,5%) oraz wody (67,5%). Działanie systemu SCR polega na skierowaniu pod wysokim ciśnieniem płynu AdBlue w strumień spalin, co doprowadza do reakcji chemicznej. W ramach reakcji szkodliwe tlenki azotu redukowane są do postaci bezpiecznego dla środowiska azotu oraz wody. Ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy przebieg procesu jest temperatura katalizatora SCR, która musi być odpowiednio być wysoka.

Budowa systemu SCR

Jak działa system SCR opisaliśmy powyżej, w takim razie jaka jest budowa systemu SCR? Głównie system SCR zbudowany jest z takich elementów jak: czujnik tlenków azotu, zbiornika płynu AdBlue z wlewem, pompy, przewodów, mieszalnika z wtryskiwaczem, katalizatora SCR, modułu sterującego. Gdzie znajduje się system SCR? SCR jest przedłużeniem filtra cząstek stałych w układzie wydechowym i znajduje się w podwoziu pojazdu. Początkowym elementem SCR jest czujnik tlenków azotu, który informuje o ilości substancji do zredukowania. Za czujnikami znajduje się katalizator SCR, którego początkiem jest mieszalnik, pomagający w mieszaniu się spalin z AdBlue. Na katalizator składa się specjalistyczny wkład i jego obudowa (więcej informacji z czego wykonany jest katalizator można przeczytać na naszym bloguLINK). Za katalizatorem znajduje się drugi czujnik azotu, który ma za zadanie korygowanie dawki AdBlue. Kolejnym elementem jest moduł tłoczący oraz zbiornik AdBlue wraz z wlewem. Moduł tłoczący składa się z pompy mebranowej, czujnika powietrza, ciśnienia, temperatury, sterownika i przekaźnika. System SCR jest stosunkowo złożony układem.

System SCR – wykorzystanie

Jak wspominaliśmy na początku tekstu systemy SCR z każdym rokiem zyskują na znaczeniu, jednak nie każdy z nas miał z nim do czynienia. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest wykorzystywany system SCR? Przede wszystkim trzeba pokreślić, że systemy SCR montowane są tylko w pojazdach z silnikami diesla, które spełniają normę EURO-6. SCR-y spotkamy w pojazdach osobowych, ciężarowych, maszynach budowlanych, roboczych a także rolniczych. Pierwszy system SCR powstał jeszcze w poprzednim wieku, jednak seryjnie montowane są od niedawna. W naszym serwisie pierwszym pojazdem z SCR był Mercedes ML z roku 2009, przystosowany na rynek amerykański. Ze względu na większą emisję spalin to rozwiązanie było wykorzystywane początkowo w pojazdach ciężarowych czy maszynach roboczych. Wpisując w internecie sformułowania odnośnie SCR, np.: system SCR Scania, system SCR Volvo, system SCR Scania, system SCR Mercedes czy system SCR Renault, system SCR DAF, system SCR Iveco,  system SCR MAN na pewno znajdziemy wiele informacji opisujących powyższe systemy i ich pierwszy wygląd w danym modelu.

Regeneracja systemu SCR, regeneracja katalizatora SCR

Niestety system SCR jak każdy element pojazdu może ulec zużyciu lub usterce, do jego najczęstszych problemów możemy zaliczyć uszkodzenie lub zapchanie katalizatora SCR. Katalizator jest najważniejszym elementem w całym układzie, to w jego wnętrzu dochodzi do reakcji utleniania tlenków azotu. Poprzez swoje działanie katalizatory narażone są na zapychanie, m.in. przez sadzę. Problemy z katalizatorami występują przede wszystkim w pojazdach, które poruszają się po mieście, kiedy to zachodzenie procesu samoregeneracji jest utrudnione. Problem z zapchanym katalizatorem możemy rozwiązać na kilka sposobów, do których zaliczymy: zakup nowego, wymiana na tzw. „zamiennik” lub regenerację. Nasza firma, mimo że realizuje każdą z powyższych metod, szczególnie poleca regenerację katalizatorów SCR. Regeneracja przywraca sprawność katalizatora, jednocześnie jest zdecydowanie tańsza niż zakup nowego produktu. Regenerując katalizatory wykorzystujemy unikalną metodę, która polega na wymianie zatkanych wkładów (na temat metody wymiany wkładów przeczytacie więcej na naszym blogu – LINK). Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami naszej firmy, którzy pomogą w przypadku problemów z katalizatorami czy filtrami cząstek stałych. Warto serwisować układy wydechowe, problemy z nimi mogą doprowadzić do unieruchomienie pojazdu. W przypadku systemu SCR nie można również zapomnieć o uzupełnianiu ilości płynu AdBlue.

System SCR bez tajemnic

W tekście zawarliśmy wiele informacji, odpowiadając między innymi na pytania „system SCR co to jest?” Wiemy, gdzie znajduje się katalizator SCR, co to jest AdBlue. Mimo, że obecnie jeszcze stosunkowo niewielu właścicieli samochodów korzysta z systemu SCR taka wiedza już niedługo może być bardzo przydatna. Postępujące zmiany powodują, że systematycznie wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin a co za nimi idzie również zmiany technologiczne. Można stwierdzić, że system SCR nie ma przed nami tajemnic. Najważniejsze jest jednak przełożenie wiedzy i doświadczeń na praktyczne działanie.