Profesjonalna regeneracja katalizatorów i filtrów DPF maszyn rolniczych

Polska branża rolnicza systematycznie ewaluuje. W historii naszego kraju rolnictwo zawsze stanowiło bardzo ważny element gospodarki. Jeszcze niedawno rolnictwem zajmowała się większość ludzi mieszkających na wsi. Każda rodzina miała choćby mały kawałek ziemi uprawnej, nawet, jeśli nie miał odpowiedniego sprzętu do jej uprawiania. Po drugiej wojnie światowej powstawały też Państwowe Gospodarstwa Rolnicze. Obecnie sytuacja ulega zmianom. W Polsce jest coraz mniej małych gospodarstw rolnych. Dziś siłę rolnictwa stanowią ogromne, prywatne gospodarstwa, mocno wyspecjalizowane, zaopatrzone w najlepszy i liczny sprzęt do pomocy.

Wyzwania sprzętowe dzisiejszej wsi

Obecne rolnictwo jest zupełnie inne niż to, które pamiętamy choćby z dzieciństwa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rolnicy nie dysponowali mocno wyspecjalizowanym sprzętem. Prace polowe wykonywano z wykorzystaniem siły własnych rąk lub zwierząt, które z czasem zastąpiły maszyny. Ilość maszyn rolniczych nie była jednak ogromna, większość rolników nie było stać na wiele specjalistycznego sprzętu. Obecne wyzwania sprzętowe w rolnictwie są zupełnie inne. Gospodarstwa rolnicze naszpikowane są elektroniką, pracę ludzką zastępują maszyny a każdy rolnik ma przynajmniej kilka pojazdów rolniczych. Sprzęt rolniczy – kombajny, ciągniki, traktory, sieczkarki, opryskarki są narażone na pracę w bardzo wymagających warunkach, muszą cechować się niezawodnością, wytrzymałością i siłą. Największym z wyzwań jest niezawodność. Praca rolnika, szczególnie w polu uzależniona jest od warunków pogodowych, jeśli latem pada nie można kosić zboża, nie będziemy też wykonywać oprysku przed planowanym deszczem. Zasad jest sporo a natura „rozdaje karty”. Sprzęt rolniczy musi być gotowy na nagłą zmianę pogody, rozpoczęcie prac jak i ich nagłe zakończenie. Należy stale dbać na sprzęt rolniczy, żeby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, kiedy jest potrzebny. Jednym z coraz częściej dostrzeganych problemów stają się usterki związane z układami wydechowymi. Największe i najbardziej kosztowne naprawy związane są z filtrami cząstek stałych lub katalizatorami. Zapchanie filtra cząstek stałych, katalizatora staje się problemem nie tylko posiadaczy samochodów osobowych a również rolniczych. W przypadku problemów należy poszukać serwis DPF maszyn rolniczych lub serwis katalizatorów maszyn rolniczych. Nasza firma specjalizuje się w układach wydechowych, będąc na rynku już ponad 30 lat. Realizowaliśmy wielokrotnie usługi typu: profesjonalna regeneracja DPF, katalizatorów kombajnów, ciągników, kosiarek, koparek, ładowarek itp. Coraz częściej realizujemy usługi dedykowane branży rolniczej.

Wsparcie dla rolnictwa

Właściciele gospodarstw rolniczych stawiają na coraz większą specjalizację, systematycznie rozwijając swoje zaplecze sprzętowe jak i obszary rolnicze. Mimo natłoku zajęć i chęci rozwoju nie można zapomnieć również o dbałości o obecny sprzęt. Dużym problemem wynikającym z działania układów wydechowych jest odkładanie się w filtrach i katalizatorach sadzy oraz innych zanieczyszczeń. Maszyny rolnicze często pracują w trudnych warunkach, są narażone na usterki. Odkładające się zanieczyszczenia powodują, że dochodzi do zapchania filtrów i katalizatorów maszyn rolniczych. W takim przypadku należy zakupić nowy element lub wykonać usługę czyszczenia, regeneracji. Oczywistym jest, że usługa regeneracji lub zakup produktu regenerowanego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż kupno nowego. Nowy produkt jest często nawet dwukrotnie droższy. W przypadku części do maszyn rolniczych, pojazdów ciężarowych części są bardzo drogie a ich koszt to niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Płacąc połowę ceny możemy sporo zaoszczędzić.

Nas serwis DPF, katalizatorów maszyn rolniczych wykonuje regenerację poprzez dwie metody. Jesteśmy posiadaczem rekomendowanej przez takie marki jak DAF, Volvo, Iveco, Scania maszyny Hartridge DPF 300. Z wykorzystaniem maszyny wydmuchujemy zanieczyszczenia, jeśli ich ilość jest zbyt duża poluzowujemy je w wysokiej temperaturze a kolejno raz jeszcze wydmuchujemy. Niestety nie zawsze możemy wykonać regenerację w ten sposób. Kolejnym stosowanym w naszym warsztacie sposobem na regenerację jest wymiana wkładów. Proces polega na usunięciu starego wkładu wewnątrz filtra lub katalizatora a kolejno zastąpienie go nowym. Jest to metoda, która przywraca pełną sprawność katalizatora lub filtra DPF maszyn rolniczych. Pozbywamy się z układu wadliwego elementu zastępując go nowym. W ramach usługi odnawiamy również obudowę, która pozostaje oryginalna, to pozwala nam uniknąć problemów montażowych. Warto podkreślić, że do regeneracji nie stosujemy wody, nie płuczemy ani też nie myjemy filtrów oraz katalizatorów. Tego rodzaju usługi powodują, że często dochodzi do wypłukania niezbędnych metali szlachetnych lub też niepełnego wysuszenia wnętrza części i ponownego ich zapchania. Nie zalecamy również prób regeneracji filtrów DPF, katalizatorów maszyn rolniczych domowymi sposobami. Wpisanie w wyszukiwarkę „Regeneracja filtrów DPF i katalizatorów maszyn rolniczych – rób to samemu” pozwoli nam odnaleźć wiele kreatywnych sposób na wykonanie regeneracji. Pamiętajmy jednak, że do naszego serwisu bardzo często trafiają części po „domowej regeneracji” a koszt przywrócenia ich do ponownej sprawności jest wyższy niż byłby początkowo.

W naszej ofercie posiadamy też kilka stałych pozycji dedykowanych rolnikom. Wśród produktów dla rolników możemy spotkać m.in. katalizatory do ciągników siodłowych – traktorów marki Fendt czy Massey Ferguson. W szczególności zaproponować możemy katalizator do takich modeli Fendt jak 939 (Numer katalizatora K9914-N), Fendt 824 czy bardziej uniwersalny model (K9914-N ).

Proponujemy nie tylko produkty do marki Fendt, Massey Ferguson, ale również mniej popularnej marki Deutz. W naszej ofercie dedykowanej też marce znajdziecie model K9908, K9910, D9901.

Warto podkreślić, że nasz serwis daje wsparcie rolnictwu. Dla każdego posiadacza pojazdów rolniczych ważna jest szybkość działania. W naszym przypadku, jeśli posiadamy dany produkt na stanie magazynu wysyłamy go i dostarczamy na drugi dzień, w ciągu trzech dni jesteśmy w stanie zregenerować przesłany nam filtr lub katalizator. Oczywiście można również odwiedzić nasz serwis DPF, katalizatorów maszyn rolniczych w podpoznańskich Chybach. Jesteśmy elastyczni i zawsze znajdujemy rozwiązania, które pozwalają zadowolić potrzeby naszych klientów.

Regeneracja katalizatorów i filtrów DPF maszyn rolniczych wcale nie musi być udręką.

Dziś rolnictwo to specjalistyczny sprzęt, duże gospodarstwa, dużo pracy, ale też coraz większa odpowiedzialność. W przypadku dużych gospodarstw w coraz mniejszym stopniu możemy sobie pozwolić na błędy, testy czy też bycie nieprzygotowanym. Nasz sprzęt musi być niezawodny i w pełni sprawny. Jeśli mowa o układach wydechowy to nasza firma przez wiele lat wypracowała model działania, który pozwala zminimalizować czas potrzebny do naprawy, obniżyć koszty, oprócz tego ponad 30-letnie doświadczenie pomaga w realizacji profesjonalnej usługi. W przypadku problemów z filtrem czy katalizatorem już w ciągu kilku dni możemy go zregenerować i odesłać w dowolnie wyznaczone miejsce, do klienta lub wskazanego serwisu. Możemy również dokonać montażu w naszym serwisie. Oprócz tego znamy szczegółowo historię współpracy, na podstawie czego możemy zaproponować konkurencyjną ofertę a na nasze usługi udzielamy gwarancji. Regeneracja katalizatorów i filtrów DPF maszyn rolniczych wcale nie musi być udręką.

Regeneracja katalizatorów i filtrów DPF poprzez wymianę wkładów

Rok 2022 dla wielu będzie rokiem szczególnej dbałości o finanse i poszukiwaniu oszczędności. Najtrudniej jest zaoszczędzić środki, jeśli wydarzy się niespodziewany wypadek losowy i na przykład dojdzie do awarii naszego pojazdu. W takim przypadku warto poszukiwać różnych rozwiązań a także korzystać z produktów regenerowanych czy samej usługi regeneracji. Jako jeden z liderów branży układów wydechowych w Polsce specjalizujemy się w regeneracji filtrów cząstek stałych oraz katalizatorów do wielu rodzajów pojazdów. Regenerację można wykonywać na wiele różnych sposobów, osiągając przy tym różne efekty. Nasze bogate doświadczenie pozwoliło nam na wyróżnienie jednej z metod regeneracji. Wymiana wkładu filtra DPF oraz wymiana wkładu katalizatora, to najlepszy sposób na regenerację.

Regeneracja katalizatora i filtra DPF a wymiana wkładu

Z regeneracji korzysta coraz więcej osób, na użytek prywatny, firmowy, są to również właściciele pojazdów ciężarowych. Coraz większe zapotrzebowanie wpływa na zwiększoną liczbę firm zajmujących się tego rodzaju usługami. Mnogość firm powoduje, że jest również kilka sposób wykonywania usługi regeneracji. Jako firma z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku najbardziej polecamy wykonać regeneracja poprzez takie działania jak wymiana wkładu DPF lub wymiana wkładu katalizatora. Awarie dotyczące filtrów oraz katalizatorów bardzo często dotyczą utrudnień w przepływie spalin. Spaliny zazwyczaj klinują się we wnętrzu wkładów filtrów i katalizatorów. To właśnie wkłady są odpowiedzialne za oczyszczanie i katalizowanie spalin. Wymiana problematycznej części, jaką w tym przypadku jest wkład powoduje udrożnienie układu i przywrócenie sprawności. Warto podkreślać, że jakość oraz skuteczność regeneracji poprzez wymianę wkładów jest zdecydowanie wyższa niż innych stosowanych metod. Zawsze wymiana elementu na nowy będzie skuteczniejsza niż jego odnawianie, naprawa czy serwis.

Pamiętajmy, że nie każda firma potrafi zregenerować elementy naszego układu wydechowego w ten sposób. Do takiego sposobu regeneracji potrzebujemy zarówno specjalistyczny sprzęt jak i materiały oraz wiedze. Warto korzystać ze sprawdzonych i polecanych warsztatów, żeby uniknąć niemiłych rozczarowań.

Wymiana wkładu katalizatora a cena

Wiemy już więcej na temat regeneracji poprzez wymianę wkładu katalizatora czy filtra DPF, pozostaje pytanie w temacie wymiana wkładu katalizatora cena oraz jaka jest cena wymiany wkładu filtra DPF? Usługi regeneracji nie należą do najtańszych. Często użytkownicy pojazdów po poznaniu wyceny zastanawiają się jak oszczędzić, jak wyczyścić katalizator domowym sposobem a nawet jak wymienić wkład katalizatora samemu. Niestety domowe sposoby regeneracji często są początkiem jeszcze większych problemów i kosztów. Takie usługi należy zlecić profesjonalnej firmie.
Cena regeneracji za pomocą wymiany wkładu będzie wyższa niż wykonana w inny sposób. Można szukać oszczędności, płukać, myć, czyścić katalizatory czy filtry, jednak czy faktycznie zyskamy na stosowaniu takiej metody? Regeneracja katalizatora Euro 5 SCR oferowana przez inne firmy polega najczęściej na jego płukaniu przy użyciu wody wraz z chemią. Podczas tego procesu wypłukiwane są również z ceramiki metale szlachetne, które odpowiadają za poprawną pracę katalizatora. Pomimo że katalizator po regeneracji nie jest zapchany to nie oczyszcza on poprawnie spalin co powoduje przejście pojazdu w tryb awaryjny i ograniczenie mocy. Większość firm nie jest w stanie stwierdzić czy po regeneracji katalizator czy filtr oczyszcza prawidłowo spaliny.

W pojazdach ciężarowych wykorzystywanych w transporcie krajowym i międzynarodowym najważniejsza jest niezawodność i dojechanie do celu na czas. Wyobraźmy sobie sytuacje w której zamontowany regenerowany katalizator lub filtr jest niesprawny, „ciężarówka” jest w Hiszpanii i załączył się tryb awaryjny. W takim przypadku nasza „oszczędność” szybko okaże się bardzo prowizoryczna. Unieruchomienie pojazdu, szczególnie za granicami kraju będzie wiązało się z kosztami i to sporymi. Pomijając koszty związane z ponownym demontażem i montażem katalizatora w serwisie dochodzą kary za opóźnienia, trzeba też liczyć się z kilkudniowym postojem pojazdu. Możemy tu wymieniać wiele kosztów, które trzeba ponieść w takim przypadku. Podobna sytuacja może dotyczyć również pojazdów osobowych.

Wymień wkład i zyskaj jakość jak z autoryzowanego salonu

Mnogość firm, metod regeneracji filtrów DPF i katalizatorów powoduje, że niełatwo podjąć decyzję co do skorzystania z takiej usługi. Warto pamiętać, że sugerowanie się tylko ceną nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie najlepszą metodą dającą nam pewność przywrócenia sprawności układu jest wymiana wkładu ceramicznego DPF lub katalizatora. W ten sposób pozbywamy się w całości niesprawnego produktu, jednocześnie zostawiając obudowę oraz oryginalny osprzęt. Jeśli nasz pojazd jest dla nas bardzo ważny a może nawet niezbędny, również w pracy, nie możemy pozwolić sobie na jego postój. Nieoczekiwany postój samochodu służbowego to kolejne straty, koszty. Jeśli oczekujemy niezawodności nie możemy korzystać z tańszych i nie sprawdzonych metod napraw.

Nie każdy katalizator można zregenerować

Coraz więcej firm zajmuje się regeneracją filtrów DPF czy katalizatorów, niestety nie zawsze świadczone usługi czy poziom wiedzy mechaników stoi na wysokim poziomie. Jedną ze spornych kwestii staje się regeneracja katalizatorów, która nie zawsze jest sposobem na przywrócenie sprawności katalizatora, ponieważ nie każdy katalizator można zregenerować.

Nie każdy posiadać samochodu musi mieć pełną wiedzę na temat działania wszystkich podzespołów czy procesów zachodzących w pojazdach. Niestety często braki wiedzy dotyczą również osób, które pracują w serwisach samochodowych. W pierwszej kolejności warto wiedzieć czym różni się „filtr cząstek stałych DPF a katalizator”, zapoznajcie się z naszym tekstem na blogu – LINK. W naszym obecnym tekście skupimy się na katalizatorach oraz regeneracji katalizatorów. Duży wpływ na regenerację katalizatorów ma rodzaj silnika, który znajduje się w pojeździe. W zależności od rodzaju paliwa, którym może być benzyna lub ropa naftowa silnik, układ wydechowy czy inne podzespoły będą inaczej pracować. W takim razie czy da się zregenerować katalizator? Czy można wyczyścić katalizator? Jak zwykle to zależy, głównie od różnic wykorzystywanych mieszanek paliwa. Niestety czasami jednak nie obędziemy się bez wymiany katalizatora na nowy czy po regeneracji.

Czyszczenie katalizatorów w pojazdach benzynowych

Mianem regeneracji określa się proces, który pozwala przywrócić sprawność danego elementu z częściowym wykorzystaniem obecnych materiałów. Regeneracja nie jest naprawą, ponieważ nie polega wyłącznie na wymianie części na nowe. W zależności od sposobu regeneracji można wyróżnić jej kilka metod i nazw. Regeneracja katalizatorów czy DPF-ów często nazywana jest czyszczeniem, myciem czy płukaniem, szczególnie w kontekście wykorzystywania do niej wody lub innych roztworów. Jednak w szczególności w kontekście katalizatorów sformułowanie czyszczenie nie jest dobrym określeniem. Czy można czyścić katalizator, niezależnie od rodzaju silnika pojazdu? Katalizatory w pojazdach benzynowych pracują w innym środowisku niż te z silnikami diesla, w ich przypadku nie dochodzi do zapchania sadzą. Silniki diesla produkują zdecydowanie więcej sadzy niż silniki benzynowe. Mimo to w branży powielane są informacje, że każdy katalizator można wyczyścić. To zagadnienie postanowił wyjaśnić nam Mateusz Lecyk, Menadżer działu pojazdów osobowych w naszej firmie.

– „Czyszczenie katalizatorów – niestety to temat dużo głębszy niż hasła wypisywane w internecie, które mocno go spłycają. W autach z silnikami diesla w przypadku filtra cząstek stałych czyszczenie jest możliwe (regeneracja) również same katalizatory w przypadku zapchania sadzą można oczyścić, w silnikach benzynowych nie bardzo jest z czego czyścić katalizatory, gdyż sadzy, cząstek stałych nie ma. Często błąd katalizatora jest źle interpretowany czy to przez klientów czy małe warsztaty, które z uwagi na brak specjalizacji w temacie układów wydechowych rzadko mają do czynienia z układami oczyszczania spalin i niestety źle informują klientów, stąd pojawiają się pytania czy „czyścimy katalizatory?”.

Metale w katalizatorach

Najważniejszym i najcenniejszym elementem w każdym katalizatorze samochodowym są metale szlachetne. Metale w katalizatorach to m.in. pallad, platyna, rod, to właśnie one odpowiadają za prawidłowe działanie katalizatorów. Wnętrze katalizatorów jest wysycone metalami szlachetnymi, niestety jak każdy element ulega zużyciu a w tym przypadku dokładnie ujmując utlenieniu. Czy można zregenerować katalizator, nawet jeśli dojdzie do utlenienia metali szlachetnych? Jeśli dojdzie do utlenienia metali sprawność pojazdu można przywrócić jedynie na dwa sposoby – poprzez montaż nowego katalizatora lub regenerację poprzez wymianę wkładu katalizatora na nowy. W jaki sposób można dowiedzieć się, czy katalizator stracił swoje właściwości? Najlepiej jest poddać pojazd diagnozie komputerowej. Jeśli w trakcie diagnozy pokaże się komunikat o niskiej sprawności czy wydajności katalizatora a także błąd sondy lambda prawdopodobnie będziemy musieli wymienić wkład lub cały katalizator. Warto podkreślić, że metale szlachetne występujące w katalizatorach są jednymi z rzadziej występujących w przyrodzie co wpływa na ich wysoką cenę a także cenę całego katalizatora.

Wypalanie katalizatorów

Problem z regeneracją katalizatora może wynikać również z jego złego stanu technicznego, w jego wnętrzu może dojść np. do spalenia. W zależności od stopnia jego uszkodzenia należy indywidualnie ocenić czy można naprawić katalizator po wypaleniu.

Do wypalenia może dojść w przypadku nieprawidłowego działania układu zapłonowego, wtryskowego oraz pracy silnika na nieprawidłowej mieszance paliwowej. Zbyt ubogie paliwo może pozostać niespalone i dostać się wraz ze spalinami do układu wydechowego, w tym do katalizatora. Paliwo, które dostanie się do katalizatora może zostać dopalone, co prawdopodobnie doprowadzi do stopienia wnętrza katalizatora i jego zapchania. Katalizator nie będzie przepuszczał przez siebie spalin, doprowadzając do ich kumulacji. Spalone wnętrze katalizatora można naprawić jedynie poprzez regenerację i wymianę wnętrza. Nie tylko wypalenie katalizatorów może uniemożliwić standardowo rozumianą regenerację. Podczas próby regeneracji katalizatora może się też okazać, że w jego wnętrzu nie ma wkładu. Przyczyną braku wkładu może być kradzież, ale też jego wykruszenie. Wkład może ulec wykruszeniu i „przepuszczeniu przez układ”, może być to przyczyną stracenia właściwości termicznych maty trzymającej wkład ceramiczny która ma swoją żywotność i określoną liczbę cykli rozgrzewania katalizatora, średnio jest to około 60 000 cykli. Często dochodzi do kradzieży wkładów katalizatora. Wkładu katalizatora mógł się pozbyć poprzedni właściciel czy warsztat, który w ten sposób „poradził sobie z problemem”. Niestety zrobił to w nielegalny sposób.

Różne silniki, odmienna regeneracja

Katalizatory czy filtry cząstek stałych poddawane są działaniu wielu czynników zarówno zewnętrznym jak i wewnętrznym. Każdy przypadek warto analizować indywidualnie, są jednak niezmienne zasady. Przede wszystkim pojazdy i ich podzespoły zachowują się inaczej w zależności od rodzaju paliwa, który potrzebują do pracy. Środowisko pracy wpływa również na układ wydechowy i katalizatory oraz przywrócenie ich właściwości. Czy da się zregenerować każdy katalizator? Kiedy nie można zregenerować katalizatorów? Głównie problemy z katalizatorami występują w przypadku pojazdach benzynowych. W ich przypadku zdecydowanie częściej problemy z katalizatorami wiążą się z poważniejszymi usterkami i kosztami. Regeneracja jest możliwa, ale nie we wszystkich przypadkach i głównie musi dojść do regeneracji poprzez wymianę wkładu lub wymiany katalizatora na nowy albo zregenerowany.