Jak rozpoznać wycięty katalizator samochodowy?

Jeszcze do niedawna wycinanie filtrów cząstek stałych czy katalizatorów było w naszym kraju procesem nagminnym. Wysokie koszty zakupu katalizatorów czy filtrów a jednocześnie niskie kary za ich brak powodowały, że wielu właścicieli pojazdów decydowało się na ich wycięcie. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Zdecydowanie bardziej restrykcyjne prawo, dokładniejsze kontrole powodują, że trudniej jest ukryć fakt braku katalizatora a konsekwencje takich działań są większe. Na szczęście coraz mniej właścicieli aut decyduje się na usunięcie katalizatora. W jaki sposób rozpoznać wycięty katalizator samochodowy?

Katalizator, czyli reaktor katalityczny, to element układu wydechowego odpowiedzialny za ograniczenie emisji spalin, jego funkcją jest katalizowanie szkodliwych substancji. Na naszym blogu kilkukrotnie poruszaliśmy temat katalizatorów, pisząc artykuły o tytułach takich jak: gdzie znajduje się katalizator, z czego wykonany jest katalizator, od kiedy katalizator jest obowiązkowy, kiedy należy wymienić katalizator, czy katalizator zmniejsza moc silnika. Tym razem zastanowimy się nad tematem „brak katalizatora jakie objawy niesie za sobą”. Niektórym może się wydawać, że skoro nie planują wycinania katalizatora to artykuł na temat „brak katalizatora objawy” nie będzie dla nich ważny i ciekawy. Warto jednak pamiętać, że brak wiedzy w tym temacie może spowodować, że kupimy samochód bez katalizatora, trzeba być też przygotowanym na ewentualną kradzież i szybką diagnozę jego braku. Niestety kradzieże katalizatorów są coraz popularniejsze – LINK.

Kupując używany samochód musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele elementów, od analizy lakieru, pracy silnika, dokumentów, układu jezdnego ważny jest również układ wydechowy. Analiza układu wydechowego pozwoli nam wyeliminować zakup samochodu, w którym poprzednicy usunęli katalizator czy filtr cząstek stałych. Katalizatory są drogimi elementami, ich cena sprzedaży niekiedy może wynieść kilka tysięcy złotych. Ten fakt wpływa również na częste kradzieże filtrów i katalizatorów. Na szczęście policja coraz częściej znajduje złodziei katalizatorów, każąc ich w surowy sposób.

Wycięty katalizator objawy

Zazwyczaj najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie braku katalizatora w naszym pojeździe jest fizyczne sprawdzenie czy znajduje się w miejscu, w którym został fabrycznie zamontowany. Katalizator znajduje się w podwoziu samochodu, dlatego, żeby dokładnie sprawdzić to miejsce należy wjechać na kanał warsztatowy i dokonać oględzin, jednak nie zawsze mamy takie możliwości. Na szczęście istnieją również sposoby, które pozwolą zweryfikować brak katalizatora na podstawie obserwacji jazdy czy pracy pojazdu.

Brak katalizatora można zweryfikować najłatwiej poprzez nasłuchiwanie dźwięku jaki wydaje samochód. Jeśli nasz pojazd stał się głośniejszy niż zwykle bardzo prawdopodobnie usterce uległ nasz układ wydechowy, może się też okazać, że powodem jest brak katalizatora. Samochód bez katalizatora będzie głośniejszy niż ten, który go posiada. Kolejnym objawem braku katalizatora, który zauważymy podczas jazdy może być spadek mocy, choć nie jest to reguła. W najnowszych samochodach katalizator jest integralnym elementem pojazdu, jego usunięcie przyniesie negatywne skutki. Warto jednak podkreślić, że w starszych samochodach katalizatory nie były tak ważnym, centralnym elementem, ich brak może nawet zwiększyć moc samochodu. Brak katalizatora jakie objawy jeszcze można wymienić? Podobnie jak w przypadku spadku mocy samochód bez katalizatora może również nie pracować tak jak do tej pory. Praca silnika może nie będzie równa, czego trudno nie zauważyć.

Bardzo odczuwalnym objawem braku katalizatora będzie również zmiana składu spalin. Oczywiście spaliny bez katalizatora są zdecydowanie bardziej szkodliwe, posiadają więcej trujących nas związków, w tym m.in. związki tlenków azotu, węglowodorów, tlenków węgla. W przypadku „diesli” bez katalizatora spaliny dodatkowo mogą nabrać ciemniejszego koloru.

Warto podkreślić, że rodzaj używanego w pojeździe silnika ma wpływ na objawy braku katalizatora. Jeśli będziemy poszukiwali „brak katalizatora objawy benzyna” to znajdziemy kilka różnic w porównaniu do silników diesla. W przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym brak katalizatora będzie bardziej słyszalny, w dieslach zmiana głośności pracy pojazdu może być nie zauważalna. Różnice zauważymy również w przypadku koloru spalin, pojazd z silnikiem diesla będzie emitował ciemniejsze spaliny.

Jak zastąpić katalizator

Zastanawiając się nad tematem jakie objawy daje brak katalizatora warto przeanalizować czym zostaje zastąpiony brak katalizatora. Oczywiście jeśli katalizator zostanie nam skradziony to w jego miejscu nie pozostanie żaden element a układ wydechowy zostanie przerwany. Oczywiście wtedy zalecamy zakup nowego lub regenerowanego katalizatora i jego montaż, nasza firma zarówno sprzedaje, montuje, jak i serwisuje czy nawet regeneruje katalizatory. Co jednak w przypadku, kiedy katalizatora pozbył się poprzedni właściciel? Katalizator mógł zostać zastąpiony zwykłą, prostą rurą łącząc dalsze elementy układu wydechowego ze sobą. Oczywiście po takiej ingerencji trzeba było jeszcze dokonać integracji elektronicznej. Nieuczciwi właściciele mogli również rozciąć katalizator, wyciąć jego wkład, zaspawać i pozostawić jego środek pusty. Wydawać się wtedy może, że wszystko jest prawidłowo, jednak sama obudowa katalizatora nie pełni żadnej funkcji neutralizacji zanieczyszczeń. Również w tym przypadku będziemy narażeni na spore koszty.

Konsekwencje braku katalizatora

Jak kilku krótkie wspomnieliśmy, brak katalizatora niesie za sobą wiele konsekwencji prawnych a co za tym idzie finansowych, ale również negatywnie oddziałuje na środowisko. Wielu osobom wydaje się, że trudno jest rozpoznać brak katalizatora i fakt ten może zostać ukryty. Prawda jednak jest taka, że przynajmniej raz w roku, podczas badania technicznego możemy być pewni, że taki mankament zostanie wykryty. W trakcie badania technicznego na pewno nie unikniemy kontroli układu wydechowego, bez katalizatora emisja szkodliwych związków przez nasz katalizator wykracza poza normę. Oczywiście, jeśli podczas kontroli zostanie wykryte, że nie mamy katalizatora kontrola techniczna zakończy się negatywnym wynikiem a my będziemy musieli w trybie pilnym zamontować katalizator.

Brak katalizatora może zostać wykryty również w trakcie kontroli policyjnej. Jeśli dojdzie do rutynowej kontroli policyjnej może dojść do sprawdzenia emisji spalin, która wykaże nieprawidłowy wynik. Jeśli nie będziemy mieli katalizatora to doświadczony policjant nawet bez kontroli może wiedzieć jakie wycięty katalizator objawy wykazuje. Jeśli brak katalizatora zostanie stwierdzony podczas kontroli policyjnej konsekwencje będą większe niż w przypadku wykrycia tego w trakcie przeglądu. Policja ukaże nas wysokim mandatem, punktami karnymi, możemy również stracić dowód rejestracyjny. Oprócz kar oczywiście będziemy zobligowani do ponownego montażu katalizatora.

W Polsce kary za brak katalizatora są wysokie, jednak będą zdecydowanie wyższe, jeśli brak katalizatora zostanie zdiagnozowany przez policję za granicą. Szczególnie w krajach Europy Zachodniej przepisy dotyczące ekologii są bardzo surowe i restrykcyjnie przestrzegane. Na przykład w Niemczech, jeśli nie będziemy mieli katalizatora zostaniemy ukarani mandatem o wartości kilku tysięcy euro a dodatkowo nasze auto może być odholowane na nasz koszt do granicy.

Co warto podkreślić brak katalizatora to również problem w przypadku sprzedaży samochodu. Jeśli nasz pojazd nie posiada katalizatora to oczywiście jego wartość będzie mniejsza oprócz tego potencjalny, nowy właściciel w obawie przed konsekwencjami może wycofać się z zakupu. Jeśli natomiast ukryjemy fakt braku katalizatora to musimy być przygotowani na konsekwencje prawne ze strony kupującego.

Najważniejszym, choć i najbardziej bagatelizowanym problemem jest wpływ braku katalizatora na nasze środowisko. Samochód bez katalizatora oczywiście emituje zdecydowanie więcej szkodliwych związków. Bez katalizatora do atmosfery trafiają związki tlenków azotu, węglowodorów, tlenków węgla i cząstek stałych, które kolejno sami wdychamy. Można powiedzieć, „mój jeden samochód nie zatruje naszego środowiska” i nie stosować się do obowiązującego prawa. Jeśli jednak tak samo pomyślą miliony, nasza planeta jak i my sami odczujemy tego konsekwencje.

Brak katalizatora objawy

Katalizator to bardzo ważne element naszego pojazdu, coraz bardziej restrykcyjne normy powodują, że jest to element obowiązkowy, bez którego współczesny pojazd nie może być dopuszczony do ruchu. Jako właściciele pojazdu to my jesteśmy odpowiedzialni za jego posiadanie i my zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku jego braku, warto więc wiedzieć brak katalizatora jakie objawy za sobą niesie. Objawami braku katalizatora może być spadek mocy, zmiana koloru a nawet zapachu spalin, nierówna praca silnika czy głośniejsza praca pojazdu. Jeśli w naszym samochodzie wystąpią takie objawy zalecamy udać się do serwisu układów wydechowych, nie warto mieć obaw związanych z kosztami montażu nowego katalizatora. Nasza firma zajmuje się nie tylko nowymi częściami do układów wydechowych, ale również po regeneracji. Katalizatory po regeneracji kosztują zdecydowanie mniej niż nowe części. Należy pamiętać, że regenerowane katalizatory mają takie same właściwości jak nowe katalizatory, ponieważ regeneracja polega na wyczyszczeniu najważniejszej części, czyli wkładu lub jego wymianie na nowy. Zapraszamy do odwiedzin naszej strony oraz kontaktu z działem pojazdów osobowych.

(Visited 70 893 times, 16 visits today)