Domowe czyszczenie filtra DPF i skuteczność metod

Bardzo wielu z nas spotyka się z problemami z filtrami DPF, czy można w domowy sposób czyścić filtry? Przeczytajcie sami czy takie metody są skuteczne.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów na naszych ulicach systematycznie rośnie również liczba napraw związanych z filtrami DPF, FAP czy GPF, dziś każdy pojazd zobligowany jest do posiadania filtra cząstek stałych. Niestety filtry tak jak inne części ulegają zużyciu, natomiast ich cena ze względu na zawartość metali szlachetnych jest wysoka. Polacy nie lubią wydawać dużo pieniędzy, wolą natomiast samemu wykonywać naprawy we własnym zakresie i na przykład zrealizować „czyszczenie filtra DPF”. Jeśli usterce ulega filtr cząstek stałych szukają pomocy w internecie wpisując różne hasła, m.in. „domowe czyszczenie filtra DPF”, „jak samemu wyczyścić DPF”, „czyszczenie DPF płynem” lub „co zrobić z zapchanym filtrem DPF”. Nasuwa się kolejne pytanie, czy wiedza zdobyta w ten sposób pomoże nam wyczyścić filtr kosztujący niekiedy kilkanaście tysięcy złotych? Czy już mityczny płyn do czyszczenia grilla, kominka lub czyszczenie DPF karcherem przywróci sprawność filtra? Jeden z naszych klientów ostatnio sam przekonał się, że domowe sposoby czyszczenia DPF nie są równoważne z profesjonalną regeneracją.

Sposoby naprawy DPF

Jak kilkukrotnie wspominaliśmy sposobów na zapchany filtr DPF jest wiele (sprawdźcie sami nasz artykuł – LINK). Najszybszym sposobem pozbycie się problemu związanego z niesprawnym filtrem cząstek stałych jest jego wymiana, na nowy lub używany, oryginalny albo zamiennik. Filtry cząstek stałych można też zregenerować – wyczyścić, wymienić wkład czy poddać obróbce termicznej, sposobów jest wiele.

Regeneracja DPF jaką my stosujemy polega na kilkugodzinnym wypalaniu filtra w specjalnym piecu. Proces podgrzania pomaga w oczyszczeniu DPFu, znajdująca się w jego wnętrzu sadza zostaje dopalona do postaci popiołu. W kolejnym etapie regeneracji DPF wydmuchujemy zanieczyszczenia wykorzystując do tego sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem. W przypadku bardzo złego stanu filtra cząstek stałych wymieniamy jego elementy – wkład ceramiczny na nowe. Sposób regeneracji jaki zastosujemy zależy od stanu wnętrza filtra, ma to znaczenie w szczególności w przypadku filtrów w pojazdach ciężarowych. Jedną z największych różnic w sposobach regeneracji filtra DPF jest cena, wymiana wkładów jest kosztowniejsza.

Domowe sposoby czyszczenia filtrów DPF

Szukając w internecie jak wyglądają domowe czyszczenie filtra DPF znajdziemy mniej profesjonalne metody, które według autorów są skuteczne. Żeby samemu wyczyścić filtr DPF możemy zakupić m.in. dostępne środki do czyszczenia DPF, takie jak: K2 DPF Cleaner, Zmywacz filtra cząstek stałych DPF od WURTH, Forch Zmywacz DPF, Berner DPF FAP, Wynn’s DPF Cleaner, czy inne produkty marki Liqui Moly, Boll, STP, Magneti Marelli. Stosując te środki możemy wyczyścić filtr, jednak nie będzie to działanie trwałe i skuteczne. Udrożniony preparatami filtr bardzo szybko z powrotem zostanie zapchany na nowo. Płyny do czyszczenia DPF nie usuwają nagromadzonej sadzy i popiołu w pełni a są tymczasowym rozwiązaniem. Do domowych metod czyszczenia filtrów DPF zalicza się też mycie we własnym zakresie za pomocą np. myjki ciśnieniowej karcher. Jeden z naszych klientów postanowił wykorzystać właśnie metodę mycia karcherem do umycia filtra DPF MAN TGX. Pomysł, który wydawał się bardzo dobry i mający przynieść oszczędności naraził właściciela pojazdu na większe koszty. Jak widać na załączonym przez nas zdjęciu filtr pod wpływem dużego ciśnienia uległ uszkodzeniu. Znajdująca się w środku powłoka ceramiczna została zniszczona i pozbawiona swojej funkcji. Osoba „regenerująca” filtr według domowych sposobów trafiła do nas z prośbą o pomoc. W ramach naprawy przywróciliśmy sprawność części wymieniając ceramiczny wkład. Gdyby filtr cząstek stałych trafił do nas wcześniej moglibyśmy wykonać regenerację za pomocą naszej maszyny Hartridge DPF a koszt usługi byłby kilkakrotnie niższy.

Usuwanie filtra DPF

Wiele osób w przypadku usterek filtrów DPF szuka oszczędności i myśli o ich usunięciu, to rozwiązanie może przynieść zdecydowanie negatywne skutki. Usunięcie filtra cząstek stałych może nas narazić na spore straty finansowe i zdrowotne. W pierwszej kolejności każda rutynowa kontrola policyjna może skończyć się dla nas mandatem o wartości kilku tysięcy złotych a także odebranie dowodu rejestracyjnego. Nasz samochód bez filtra cząstek stałych może również nie uzyskać pozytywnego wyniku przeglądu okresowego. Co najważniejsze brak filtra ma też znaczenie zdrowotne, jego wycięcie wpłynie na dalsze zanieczyszczenie powietrza, które również my wdychamy. Jeśli zaczęlibyśmy masowo wycinać filtry i katalizatory jakość powietrza w naszym kraju notowałaby coraz gorsze wyniki a smog towarzyszyłby nam zdecydowanie częściej.

Co więc zrobić z zapchanym filtrem cząstek stałych?

Na przykładzie wspominanej realizacji być może wielu z Was zada sobie pytanie, w takim razie jak naprawić filtr DPF? Naszym zdaniem odpowiedź jest bardzo prosta – warto zaufać profesjonalistą i im powierzyć naprawę naszego filtra. Na podstawie aktualnego stanu filtra mechanik oszacuje jaki sposób naprawy – wymiana, czy regeneracja będzie najlepszy. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy pomoże nam zaoszczędzić czas, nerwy, a także pieniądze.

 

(Visited 24 630 times, 10 visits today)