Skup katalizatorów – ile jest warty katalizator?

Na przestrzeni ostatnich 30 lat na świecie bardzo rozwinął się recykling, który stał się bardzo modnym pojęciem wśród ekologów. Wiele firm zaczęło zbierać odpady i przetwarzać je do ponownego użycia. Na początku było to mało opłacalne i nie było technologii odzysku surowców. Jednak coraz większe zapotrzebowanie na surowce spowodowało wzrost ich cen i rozwijanie się firm recyklingowych.

Idealnym przykładem jest skup katalizatorów, który rozwijał się tak intensywnie jak rosły ceny metali szlachetnych. Wymuszanie coraz to bardziej rygorystycznych norm emisji spalin spowodowało zwiększenie ilości użytych w katalizatorach metali rzadkich typu platyna, pallad i rod, które mają bezpośredni wpływ na wartość katalizatora.

Od początku XXI wieku każdy pojazd musiał być wyposażony w katalizator, wzrastała popularność diesla co powodowało większe zapotrzebowanie na platynę. Zaczęto stosować katalizatory w maszynach budowlanych i ciągnikach rolniczych. Ceny platyny rosły wraz z zapotrzebowaniem. Zaczęto również stosować filtry cząstek stałych DPF, które również zostały napylone metalami szlachetnymi.

Niestety przyszedł czas recesji diesla. Problemy z osiągnięciem wymaganych norm emisji spalin testowanych w warunkach rzeczywistych nie laboratoryjnych zmusiły producentów do podążania w kierunku sprzedaży pojazdów z małym silnikiem benzynowym w którym zastosowano również filtr cząstek stałych zwanym GPF-em. Jednak w filtrach cząstek stałych do pojazdów benzynach stosowany jest głównie pallad i rod. Wzrost zapotrzebowania spowodował kilkukrotny wzrost cen tych metali.

Rynek katalizatorów i filtrów przez ostatnie lata stale się powiększał i nadal rośnie. To wszystko spowodowało zdecydowany rozwój wtórnego wykorzystywania tych elementów a także odzyskiwania surowców. Systematycznie powstają nowe skupy katalizatorów oraz firmy regenerujące katalizatory. Jakie jednak są ceny katalizatorów w skupach?

Ile jest warty katalizator?

Skup stał się bardzo opłacalny, ponieważ wartość zużytego katalizatora nie jest mała. Zdarza się, że cena jest absurdalnie wysoka, szczególnie w starych modelach aut benzynowych. Cena katalizatora bywała wyższa kilkukrotnie od ceny całego auta. Taka sytuacja powoduje, że zwiększa się plaga kradzieży drogich katalizatorów lub świadome wycinanie, aby sprzedać w skupie. Złodzieje wielokrotnie w ciągu nocy a nawet dnia wycinają katalizatory z wszystkich aut zaparkowanych na danym parkingu. Dochodzi nawet do sytuacji, kiedy kierowca sam wycina katalizator, sprzedaje i zgłasza sprawę o kradzieży na policję jednocześnie starając się o odszkodowanie.

Jak sprawdzić wartość katalizatora?

Większość katalizatorów posiada nr partii, który odpowiada ilości metali szlachetnych. Powstały katalogi wartości tych katalizatorów, które informują o ilości metali szlachetnych, która ma największy wpływ na wartość katalizatora. Najdroższe są katalizatory z największą ilością platyny czy palladu, tańsze są te zapylane rodem, cena zmienia się w zależności od wartości tych surowców. Podczas skupu katalizatora należy go najpierw wycenić – jak wycenić wartość katalizatora? Do oszacowania ceny bierze się pod uwagę kilka parametrów. Największy wpływ na cenę ma ilość wspominanych metali szlachetnych, kolejnym ważnym parametrem jest stan katalizatora, jego wnętrza ceramicznego oraz zużycia. Odpowiadając na pytanie – jak „sprawdzić wartość katalizatora”, najlepiej w skupie katalizatorów online lub fizycznie.

Wnętrze katalizatora składa się z wkładu ceramicznego nasyconego metalami szlachetnymi. Platyna, pallad czy rod odpowiedzialne są za prawidłowe działanie katalizatora. W trakcie użytkowania pojazdu nasycenie metalami może ulec zmniejszeniu, również regeneracja za pomocą różnego rodzaju myjek piorących może doprowadzić do wypłukania wspomnianych pierwiastków. Wartość zużytego katalizatora bez metali szlachetnych jest zdecydowanie niższa. Na wycenę wartości katalizatora wpływ ma również stan samego wkładu ceramicznego, jego uszkodzenie, wykruszenie czy stopienie będzie skutkowało niższą ceną skupu. Ważnym elementem jest również stan obudowy katalizatora, nie jest to aż tak istotny problem, jednak część musi się nadawać do ponownego wykorzystania.

Katalizatory skupowane są nie tylko przez firmy specjalizujące się w skupie, ale również przez przedsiębiorstwa zajmujące się regeneracją katalizatorów czy DPF-ów. Również nasza firma w ramach rozliczeń za wymianę czy regeneracje katalizatora oferuje klientom rabaty. Warto o tym pamiętać, ponieważ wartość zużytego katalizatora to czasami nawet kilka set złotych, zostawiając stary katalizator u swojego mechanika za darmo potencjalnie tracimy pieniądze.
Zastanawiacie się, czy cena katalizatora na złomie nie będzie wyższa niż w specjalistycznym punkcie? Fakt jest taki, że katalizatora nie można zezłomować, chyba, że złomowanie będzie dotyczyło całego samochodu.

Najdroższe, najbardziej pożądane katalizatory

Katalizatory różnią się od siebie budową, stopniem zapylenia metalami szlachetnymi, rodzajem tych metali czy dostępnością. Wszystkie te elementy mają wpływ na to, ile jest warty katalizator, cena jest bardzo różna. Nie zawsze również cena katalizatora będzie uzależniona od marki samochodu, ważnym czynnikiem jest też dostępność.

Wartość katalizatora jest bardzo ważną informacją dla klienta, na równi jednak z jego dostępnością. Jeśli katalizator zalicza się do pożądanych a jego dostępność na rynku jest niska jego zakup będzie trudny do zrealizowania, nasz samochód będzie przez dłuższy czas unieruchomiony a my stracimy wiele nerwów i czasu na znalezienie odpowiedniej części. W przypadku najbardziej popularnych katalizatorów musimy też uważać na potencjalnych złodziej. Coraz częściej słyszymy o kradzieżach katalizatorów i to często na szeroką skalę.

Recykling w branży katalizatorów bardzo się rozwinął i będzie się powiększał. Wszystkie urządzania spalinowe posiadają katalizatory i będą je posiadały. Zagrożeniem są tylko pojazdy elektryczne, ale nie rozwijają się tak szybko jak to planowano. Wraz ze wzrostem norm emisji spalin, ilością samochodów oraz dbałością o środowisko recykling oraz regeneracja będzie coraz bardziej popularna. Warto odzyskiwać oraz przetwarzać surowce oraz produkty, takie działanie jest ekologiczne a także opłacalne dla każdej ze stron. Pamiętajcie, że katalizatory skupiają głównie skupy oraz firmy regenerujące katalizatory czy DPF-y. Jeśli chcecie poznać cenę sprzedaży katalizatora i myślicie, jak wycenić wartość katalizatora znajdźcie skup katalizatorów online, który zasugeruje Wam konkretne ceny za dany model. Pamiętajcie jednak wartość katalizatora jest zmienna, zależna od kursów metali szlachetnych.

(Visited 29 866 times, 3 visits today)