Gdzie znajduje się katalizator?

Z naszego bloga dowiecie się czym jest katalizator, jakie spełnia funkcje, z czego jest zbudowany, należy się więc zastanowić, gdzie znajduje się katalizator.

Kilkukrotnie na naszym blogu poruszaliśmy już temat katalizatorów. Katalizator jest ważnym elementem w układzie wydechowym, jego funkcją jest zmniejszanie emisji szkodliwych związków do atmosfery i ich neutralizowanie na związki obojętne. Rygorystyczne normy powodują, że katalizatory zyskują na znaczeniu w układzie wydechowym. Cena katalizatorów systematycznie rośnie, również ze względu na jego budowę. Katalizator składa się z metalowej obudowy, warstwy ochronnej oraz wkładu ceramicznego czy metalowego. Najważniejszym elementem w budowie katalizatora jest jego wkład. Wnętrze katalizatora wysycone jest metalami szlachetnymi – palladem, rodem czy platyną, to one neutralizują szkodliwe związki. Katalizator to bardzo ważnym element układu wydechowego, pytanie: katalizator, gdzie się znajduje?

Gdzie znajduje się katalizator w aucie?

Katalizator wyróżnia bardzo charakterystyczny kształt. W pojazdach osobowych katalizator przyjmuje formę cylindryczną, często spłaszczoną, jej początkiem i końcem są rury – dolotowa i wylotowa. Rura prowadząca do katalizatora nazywana jest rurą wlotową, natomiast spaliny z katalizatora wylatują rurą wylotową. Gdzie znajduje się katalizator w aucie? Katalizatory mogą występować zarówno pod samochodem, jak również być zintegrowane z kolektorem wydechowym, coraz częściej są również przykręcone do turbosprężarki.

Katalizator pod autem można w bardzo łatwy i szybki sposób zlokalizować. Patrząc pod samochód możemy dostrzec metalową puszkę połączoną z tłumikami. Katalizator zazwyczaj ma kształt cylindryczny, smukły, o zaokrąglonych krawędziach. Można powiedzieć, że wygląda jak miejscowo pogrubiona rura. Czasem można pomylić tłumik z katalizatorem. Tłumik kształtem przypomina katalizator, ale zazwyczaj jest większy i bardziej spłaszczony, jego kształt bywa też mniej opływowy.
Niekiedy katalizator znajduje się na zakończeniu kolektora, który jest pierwszym elementem układu wydechowego, to on bezpośrednio rozpoczyna przepływ spalin z silnika. Kolektor jest elementem przykręconym do bloku silnika, który początkowo rozprasza spaliny poprzez zastosowanie kilku rur a następnie skupia je w jedną. W przypadku łączonej budowy katalizator znajduje się od razu za kolektorem.

Jak wiemy samochody z silnikiem diesla od kilkunastu lat posiadają dodatkowo oprócz katalizatora filtr DPF, w takim razie, gdzie jest katalizator w aucie z silnikiem diesla? W przypadku diesli katalizator znajduje się przed filtrem cząstek stałych. Spaliny w pierwszej kolejności przelatują przez katalizator, kolejno przez filtr cząstek stałych. Ze względu na ścisłą współpracę filtry i katalizatory czasami występują w tej samej obudowie. W najnowszych modelach ze względu na coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin zaczęto montować kolejny katalizator występujący za filtrem cząstek stałych.

Gdzie znajduje się katalizator w samochodzie ciężarowym?

Katalizatory w pojazdach ciężarowych są zdecydowanie większymi częściami niż katalizatory w samochodach osobowych. Zazwyczaj katalizatory osiągają wartość do około metra wysokości i przypominają bryłę prostopadłościanu lub walca. Najczęściej w obudowie katalizatorów pojazdów ciężarowych znajduje się również filtr cząstek stałych. Katalizatory do pojazdów ciężarowych są bardzo widoczne. Spoglądając na bok samochodu od razu możemy zauważyć katalizator, który wyglądem jest podobny jedynie do baku paliwowego. Gdzie znajduje się katalizator w samochodzie ciężarowym? Katalizator znajduje się bardzo blisko silnika, tuż za jednym z przednich kół, czasami nieznacznie nad kołem.

Gdzie znajduje się numer katalizatora?

W przypadku chęci wymiany katalizatora najczęściej niezbędne będzie podanie numeru VIN naszego samochodu, niekiedy jednak warto znać również numer katalizatora. Gdzie znajduje się numer na katalizatorze? W celu sprawdzenia numeru katalizatora niezbędny będzie jego demontaż i sprawdzenie obudowy. Numer będzie znajdować się na powierzchni obudowy katalizatora. Trzeba dobrze się przyjrzeć, żeby znaleźć poszukiwany numer. Oczywiście trudniej znaleźć numer, jeśli obudowa jest zniszczona, ponieważ jest on na niej wygrawerowany. Zastanawiając się, gdzie znajduje się numer katalizatora pamiętajmy, żeby nie szukać specjalnej naklejki czy tabliczki a właśnie wygrawerowanego numeru, który wygląda podobnie jak na innych częściach samochodu. Należy pamiętać, że nie na każdym katalizatorze znajdziemy jego numer.

Katalizator i jego położenie w układzie wydechowym

Bardzo często na naszym blogu poruszamy tematy dotyczące katalizatorów, tym razem zastanowiliśmy się nad temat ich umiejscowienia w układzie wydechowym. Katalizatory ze względu na swój charakterystyczny kształt możemy zlokalizować w bardzo łatwy sposób, ich kształt wyróżnia je od reszty części. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o katalizatorach możecie odwiedzić naszą stronę dedykowaną filtrom i katalizatorom – LINK. Zapraszamy też do odwiedzenia stron działu pojazdów osobowych i pojazdów ciężarowych firmy Kaliński.

(Visited 15 877 times, 1 visits today)