Czy katalizator zmniejsza moc silnika?

Katalizator jest elementem mającym pozytywnie oddziaływać na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych przez pojazd. Montaż katalizatora powoduje, że spaliny, które przepływają przez układ wydechowy pokonują dłuższą i bardziej złożoną drogę. W trakcie tej drogi w katalizatorach odkładają się zanieczyszczenia, które kolejno są wypalane. Czy dłuższa i bardziej złożona droga spalin ma wpływ na moc silnika? Czy katalizator zmniejsza moc? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Katalizator a moc silnika

Obecnie branża motoryzacyjna należy do jednych z najbardziej zawansowanych technologicznie. W pojazdach montowane są liczne rozwiązania elektroniczne, elementy zmniejszające emisję spalin. Na przełomie lat zaszło do wielu zmian i modyfikacji. Katalizatory zaczęły być montowane w samochodach ponad 25 lat temu. Trudno jest porównywać obecne pojazdy do tych starszych. Początkowo katalizator był elementem dodatkowym, zamontowanym bez specjalnej adaptacji i przystosowania do reszty podzespołów. Z czasem katalizator stał się integralnym elementem układu wydechowego, jednym z ważniejszych podzespołów.

Początkowo po montażu katalizatorów w pojazdach nie przystosowany do jego obecności samochód mógł tracić na swojej mocy. Po zamontowaniu katalizatora droga spalin została wydłużona i utrudniona. Reszta podzespołów nie była przystosowana na nowy element. Z czasem pojazdy zaczęły być bardziej przystosowane do obecności katalizatorów, spaliny płynniej przepływały przez układ wydechowy aż do tłumika końcowego. W takim układzie relacja katalizator a moc samochodu demontaż katalizatora może spowodować, że moc pojazdu zamiast się zwiększyć spadnie. Układ wydechowy jest na tyle dostosowany do obecności katalizatora, że jego brak wcale nie musi spowodować przypływu mocy, efekt może być zupełnie odwrotny. Po wymontowaniu katalizatora moc może jeszcze bardziej się obniżyć. Obecność katalizatora nie jest równoważna z prostym hasłem katalizator = spadek mocy.

Katalizator ile zabiera mocy

Wiele osób poszukuje informacji „katalizator ile zabiera mocy” lub „katalizator spadek mocy”, są to pytania, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pojazd, jego układ wydechowy jest inny. Na samą moc pojazdu wpływ ma również stan pojazdu, jego zużycie i sposób użytkowania. Jak wcześniej wspomnieliśmy, jeśli pozbędziemy się katalizatora tylko w przypadku starszych pojazdów może się okazać, że samochód faktycznie zyska na mocy. Nowe pojazdy raczej tę moc stracą. Jeśli układ wydechowy i mechaniczny pojazdu już z założenia był tworzony z wbudowanym katalizatorem jego usunięcie zostanie traktowane przez pojazd jak nieporządna ingerencja, która będzie miała swój skutek. Powstaje pytanie czy usuwanie katalizatora ma w takim razie jakikolwiek sens? Należy również pamiętać, że usunięcie katalizatora wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Pojazd bez katalizatora nie przejdzie przeglądu technicznego. W przypadku kontroli drogowej policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli okaże się, że samochód nie posiada katalizatora. W każdym przypadku możemy narazić się na spore koszty związane z ponownym montażem i adaptacją katalizatora.

Czy katalizator zmniejsza moc silnika?

Odpowiedź na tytułowe pytanie „czy katalizator zmniejsza moc silnika” nie jest jednoznaczna. W przypadku pojazdów starszego typu usunięcie katalizatora może wpłynąć na zwiększenie mocy. Jeśli usuniemy katalizator z pojazdu nowszego typu moc silnika nie wzrośnie a może się obniżyć. Nie ma co ukrywać katalizator a moc samochodu mają na siebie wpływ, jeśli jednak zastanawiamy się nad usunięciem katalizatora ze względu na chęć zwiększenia mocy nie jest to dobre rozwiązanie. Nasza firma oprócz naprawy, regeneracji filtrów cząstek stałych i katalizatorów zajmuje się również tuningiem i modyfikacjami układów wydechowych. Wielokrotnie mieliśmy okazję tuningować układy wydechowe, dzięki czemu pojazdy zyskiwały większą moc. Zapraszamy do kontaktu z nasza firmą, która pomoże we wszelkich problemach związanych z katalizatorami i układami wydechowymi.

(Visited 257 times, 1 visits today)