Normy emisji spalin zmieniają motoryzację

Filtry DPF, FAP, GPF, katalizatory to ważne elementy układów wydechowych, które dbają o zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, co łączy je wszystkie? Wprowadzenie norm emisji spalin, spowodowało wprowadzenie obowiązkowego montażu w pojazdach urządzeń obniżających ilość szkodliwych substancji w spalinach.

Normy emisji spalin

Normy emisji spalin fachowo nazywane europejskim standardem emisji spalin, zostały opisane w serii dyrektyw unijnych. W normach emisji spalin znajdziemy informacje dotyczące ilości dopuszczalnej, emitowanej ilości tlenków azotu (NOx), węglowodorów (HC), tlenków węgla (CO) i cząstek stałych (PM). Regulacje dotyczą większości pojazdów – motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, pociągów, traktorów i maszyn rolniczych, barek ale nie obejmują statków morskich i samolotów. Ze względu na obszar obowiązywania europejskie normy emisji spalin oraz polskie normy emisji spalin są identyczne. Ponieważ jesteśmy krajem Unii Europejskiej obowiązują nas europejskie normy emisji spalin, mamy jednak możliwość wdrożenia wielu własnych poprawek i polskie normy emisji spalin mogą być inne, nawet bardziej restrykcyjne. Pierwsze normy wprowadzono w roku 1992, ostatnią natomiast kilka tygodni temu, wraz z początkiem 2021 roku. W zależności od rodzaju pojazdu normy różnią się od siebie.

Normy emisji spalin pojazdy osobowe

Niezależnie czy to silnik benzynowy czy diesla pojazdy osobowe zobowiązane są spełniać różne normy. Od zawsze pojazdy z silnikiem diesla uważane były za bardziej emisyjne, co przełożyło się na stworzenie w stosunku do nich bardziej restrykcyjnych norm. Normy emisji spalin pojazdy osobowe z silnikiem diesla wprowadzono po raz pierwszy w roku 1992 i określały maksymalny poziom emisji tlenku węgla na poziomie 2,72 g/km, wartość węglowodorów i tlenków azotu na poziomie 0,97 g/km, natomiast wskaźnik PM nie mógł przekroczyć 0,14. g/km. Norma dla pojazdów osobowych z silnikiem benzynowym, o nazwie Euro 1 została wdrożona w roku 1993, zawierała identyczne wytyczne, które jednak nie zawierały restrykcji dotyczących pyłów PM.

Na przełomie lat powstały liczne obowiązujące normy emisji spalin, m.in. Euro 2, Euro 3, Euro 4, Euro 5 oraz Euro 6. Najbardziej restrykcyjna jest oczywiście norma Euro 6, która powstała w roku 2014. Od tego czasu jest stale aktualizowana i występuje pod różnymi odmianami nazwy Euro 6. W przypadku diesla norma Euro 6 w roku 2014 ustaliła maksymalną normę CO poniżej 0,5 g/km, NOx – 0,08 g/km, HC+NOx – 0,17 g/km, PM -0,005, cząstki stałe 6.0×1011. W „benzyniakach” CO mogło wynieść maksymalnie 1 g/km, HC 0,1 g/km, NOx – 0,06 g/km, PM -0,005 (dotyczy pojazdów z wtryskiem bezpośrednim), cząstki stałe 6.0×1011.

W ostatnich latach często dochodzi do wdrażania przełomowych przepisów, modyfikowano obowiązujące normy emisji spalin. Wraz z początkiem 2020 roku nowe przepisy wymusiły na producentach montaż w samochodach osobowych napędzanych benzyną filtrów GPF. Filtry GPF są filtrami cząstek stałych, które podobnie jak DPF-y wyłapują zanieczyszczenia i pod wpływem wysokiej temperatury wypalają je do postaci sadzy. Wdrożenie GPF-ów wywołało spore emocje oraz chęć zakupu pojazdu jeszcze przed obowiązywaniem przepisów. Pierwszego dnia stycznia 2021 roku w życie weszła kolejna norma emisji spalin – Euro 6D-ISC-FCM. Norma nie pozwala na przekroczenie emisji CO2 na średnim poziomie wyższym niż 95 g/km. Poprzedni rok był przełomowy, zapowiedziano w kolejnych latach wdrożenie normy Euro 7 a także zmniejszenie emisji do roku 2030 o 37,5%, w stosunku do stanu obecnego. Według producentów coraz bardziej restrykcyjne normy spowodują zaprzestanie sprzedaży pojazdów napędzanych benzyną i dieslem na rzecz elektrycznych.

Normy emisji spalin pojazdy ciężarowe

Każdego roku liczba pojazdów ciężarowych na świecie zwiększa się. W naszym środowisku powstaje coraz więcej maszyn zastępujących prace człowieka, zlecamy transport chętniej kupując produkty przez internet, jeździmy autobusami a rozwinięta konsumpcja powoduje zwiększenie flot pojazdów ciężarowych. Obecnie szacuje się, że około 25% emisji gazów cieplarnianych w transporcie drogowym tworzonych jest przez pojazdy ciężarowe. Mówi się też, że w roku 2050 transport ciężarowy wzrośnie o 80% w porównaniu do roku 2013. Wszystkie te fakty powodują, że pojazdy ciężarowe również muszą stawać się mniej emisyjne. Podobnie jak dla pojazdów osobowych istnieje sześć norm emisji spalin, które numerowane są trochę inaczej jak te w „osobówkach” a mianowicie od rzymskiego numeru I do VI. Każda z norm wskazuje konkretne wartości emisji szkodliwych substancji, których nie można przekroczyć. Znaczącą różnicą w dbałości o środowisko pomiędzy pojazdami osobowymi a ciężarowymi jest stosowanie w „ciężarówkach” systemu AdBlue.
Adblue to dokładnie nazwa specjalnego roztworu mocznika oraz całego systemu jego działania. Celem roztworu AdBlue jest rozłożenie w katalizatorze SCR szkodliwych dla środowiska tlenków azotu. Proces polega na skierowaniu płynu na strumień spalin w katalizatorze co powoduje redukcję szkodliwych dla atmosfery tlenków azotu na azot oraz wodę. System stosuje się od początku wdrożenie normy Euro 4.

Wśród normy emisji spalin pojazdy ciężarowe najbardziej restrykcyjną normą obecnie jest Euro VI. Według Euro VI dopuszczalna emisja tlenków azotu wynosi 80 mg/km. Od roku 2015 nowe samochody muszą spełniać wspomnianą normę.

Normy emisji spalin a awaryjność

Coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin to zdecydowana walka o czystość naszego środowiska ale też problemy dla samych użytkowników. Filtry i katalizatory mają za zadanie zmniejszać ilość spalin emitowanych przez pojazdy. Procesy doprowadzające do mniejszej emisji odbywają się w pojeździe. Do prawidłowego przeprowadzenia procesu potrzebne są specjalne warunki, m.in. wysoka temperatura pracy silnika. Jeśli pojazdy najczęściej wykorzystywane są w mieście i nie dochodzi do podwyższenia temperatury pracy silnika tak zwana „samoregeneracja” nie jest możliwa. Nieprawidłowo przeprowadzony proces powoduje, że pyły, sadza zapychają filtry i katalizatory, uniemożliwiają prawidłową pracę, wtedy należy je zregenerować lub wymienić na nowe.

Nasza firma od wielu lata zajmuje się regeneracją filtrów cząstek stałych oraz katalizatorów, zarówno do pojazdów osobowych jak i ciężarowych. Regeneracja jest zdecydowanie tańsza i bardziej ekologiczna od wymiany części. Regenerujemy stosując metodę wypalania w piecu, wydmuchując zanieczyszczenia ale też wymieniając wkłady. Korzystamy również z brytyjskiej maszyny marki Hartridge. Więcej informacji o naszych usługach można znaleźć na naszej stronie.

Normy emisji spalin zmieniają rynek

Pierwsze normy emisji spalin zaczęły funkcjonować prawie 30 lat temu. Początkowo normy wskazywały kierunek, w którym ma podążać produkcja samochodów, żeby być „bardziej eko”. Obecnie normy emisji spalin mają ogromny wpływ na branżę. Wytyczne stały się bardzo restrykcyjne, producenci wielkim nakładem sił i finansów starają się do nich dostosować. W ostatnich latach normy powodowały, że dealerzy samochodowi mieli problemy ze sprzedażą samochodów z poprzedniego roku. Katalizatory, filtry DPF, FAP, GPF są odpowiedzią na normy. Trzeba przyznać, że ich zwolennikami nie są ani producenci ani użytkownicy. Wpływ norm na branżę motoryzacyjną jest tak duży, że to właśnie z ich powodu dokonuje się jedna z największych rewolucji, czyli obecne przejście na coraz większy udział w rynku pojazdów elektrycznych. Przeciwników restrykcji jest wiele, w takim razie po co je wprowadzać? Odpowiedź jest prosta, ze względu na nasze zdrowie i środowisko. Normy mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, nie natomiast generację kolejnych kosztów dla użytkowników a dbałość o nasze zdrowie. Rok 2020 pokazał jak bardzo cenne w naszym życiu jest zdrowie.

(Visited 340 times, 1 visits today)