Czy można wymontować filtr DPF w samochodzie?

Filtry cząstek stałych a w szczególności filtry DPF są jednymi z najbardziej newralgicznych części w naszych pojazdach. Częste zapychanie, drogie w zakupie, wielu kierowców usuwa filtr DPF ze swojego pojazdu. Usunięcie filtrów DPF to jednak nie koniec naszych problemów, niekiedy to właśnie ich początek.

Filtry DPF są jednym z tych elementów, które kolokwialnie pisząc przyprawiają posiadaczy samochodów o szybsze bicie serca. Przy użytkowaniu pojazdów wyłącznie w trybie miejskim, gdzie silnik pracuje na niskich obrotach, poruszamy się z małą prędkością często dochodzi do zapchania filtrów cząstek stałych. Kiedy filtr zostanie już zapchany zastanawiamy się jakie będzie najlepsze rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Zapchany filtr można wymienić na nowy, poddać regeneracji. Często użytkownicy pojazdów zastanawiają się również „wymontowanie DPF” lub „wycięcie DPF co daje?” Niestety ze względu na cenę zakupu nowego, oryginalnego lub nieoryginalnego filtra, tzw. „zamiennika” jego właściciele często zastanawiają się jak „pozbyć się problemu” na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zlecimy wycięcie DPF kara będzie znacząca. Warto w szerszym znaczeniu zastanowić się co nam daje wymontowanie filtra DPF oraz jakie są tego konsekwencje.

WYCIĘCIE DPF CO DAJE

Wycięcie filtra DPF jest procesem, który powoduje sporo zmian w naszym pojeździe. Wymontowanie DPF polega na usunięciu filtra, wypełnieniu miejsca, w którym się znajdował nowym elementem układu wydechowego, zazwyczaj prostą rurą a kolejno wgraniem nowego oprogramowania. Należy pamiętać, że usunięcie filtra to proces nie naturalny, ingerencja w oryginalny układ wydechowy. Po wykonaniu zmian należy dokonać również modyfikacji oprogramowania. Zmiany w oprogramowaniu będą polegały na wgraniu nowej mapy silnika. Cały proces nie należy do najłatwiejszych, zazwyczaj całość usługi trzeba wymienić w dwóch warsztatach, najpierw wykonać modyfikacje mechaniczną, kolejno oprogramowania.

Skoro proces usunięcia filtra nie jest łatwy, w takim razie wycięcie DPF co daje? Na pewno wymontowanie filtra DPF kolokwialnie rzecz ujmując oznacza „pozbycie się problemu”. Niestety jest to tylko prowizoryczne odczucie, nad czym skupimy się w kolejnej części artykułu. Wielu zastanawia się jaka jest zależność między wycięcie DPF a moc. Wycięcie DPF powoduje, że przepływ spalin jest lepszy, spaliny nie muszą pokonywać drogi poprzez filtr, który spowalnia ta drogę. Wszystko to powoduje, że moc nieznacznie wzrasta.

WYCIĘCIE DPF – KONSEKWENCJE 2021

Jak powyżej opisaliśmy wycięcie DPF niesie ze sobą pewne korzyści, trzeba jednak pamiętać o konsekwencjach takiego działania. Oczywiście w polskim jak i europejskim prawie posiadanie pojazdu z wymontowanym filtrem DPF jest nie dozwolone. Konsekwencje wycięcia filtra może ponieść zarówno osoba, która zleciła usunięcie jak i wykonujący usługę. Pojazd, który został pozbawiony filtra DPF nie może być dopuszczony do ruchu, w takim razie jak się ma do siebie wycięcie DPF a przegląd? Samochód bez filtra cząstek stałych nie przejdzie przeglądu technicznego. Stacje diagnostyczne zwracają coraz większą uwagę co do przestrzegania przepisów dotyczących układu wydechowego oraz spełniania norm emisji spalin. Przeglądy są coraz bardziej restrykcyjne. Jeśli na stacji diagnostycznej zostanie stwierdzony brak filtra, żeby uzyskać przegląd będzie należało go ponowie zamontować a także przywrócić oryginalne oprogramowanie. W tym przypadku narazimy się na wyższe koszty niż te które mogliśmy ponieść np. regenerując filtr od razu po jego zapchaniu.

Problemy czekają nas również w przypadku kontroli policji. Coraz liczniejsze stają się kontrole policyjne nastawione na badaniu jakości emitowanych spalin. Jeśli natrafimy na rutynową kontrolę a nie będziemy posiadali filtra DPF oczywiście stracimy dowód rejestracyjny, zyskamy punkty karne oraz poniesiemy konsekwencje finansowe.

Wycięcie DPF konsekwencje 2021, warto zapoznać się jakie czekają nas konsekwencje w przypadku złamania prawa. W Polsce obecnie konsekwencje dotyczące niespełniania norm emisji spalin są dosyć symboliczne. Obecnie policja z „drogówki” może wlepić mandat o maksymalnej kwocie 500 zł. Nie jest to dużo, na pewno jednak większe problemy możemy mieć będąc za granicą. W Danii taka kara to ok. 2000 euro, W Austrii 3500 euro, w Wielkiej Brytanii 2000 funtów, w Niemczech natomiast od 1000 do 3500 euro. W naszym kraju już w 2018 roku zaczęto prace nad nową ustawą dotyczącą zmian i zaostrzeniu przepisów. W sierpniu 2020 roku wrócono do prac nad wspomnianą ustawą. Według nowych zasad kierowca może być ukarany mandatem o wartości nawet 5000 złotych. Konsekwencje wycięcia DPF w roku 2021 ma ponieść nie tylko właściciel pojazdu, ale również serwis, który przyjął i wykonał takie zlecenie. W Polsce coraz bardziej dbamy o ochronę środowiska, duże wymagania w tej kwestii ma również Unia Europejska, która będzie obligowała Polskę do zmian prawnych.

Czy można wymontować filtr DPF w samochodzie?

Na tytułowe pytanie „czy można wymontować filtr DPF w samochodzie?” można odpowiedzieć dwojako. Tak, oczywiście możemy wyciąć czy wymontować filtr cząstek stałych, należy jednak pamiętać o konsekwencjach. Kierowca pojazdu bez filtra DPF narażony jest na utratę przeglądu, stres podczas rutynowej kontroli policyjnej, ale przede wszystkim na utratę pieniędzy, które już niedługo będą liczone w tysiącach złotych. Podczas wyjazdu zagranicznego kara to oczywiście kilka tysięcy euro. Koszt montażu nowego DPF to rzeczywiście duży koszt, jednak są na to rozwiązania. Nasza firma poleca i z sukcesami, od wielu lat realizuje regenerację filtrów cząstek stałych. Posiadamy specjalną maszynę do regeneracji – Hartridge DPF a także stosujemy metodę wymiany wkładów ceramicznych. Obydwie metody przywracają praktycznie 100% sprawność filtrów, niekiedy koszt takich usług nie przekroczy nawet 1000 zł w pojazdach osobowych. Regeneracja filtra jest najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji, dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze, nie narazimy się na dodatkowy stres a także faktycznie pozbędziemy się problemu a nie zrobimy tego tylko prowizorycznie.

(Visited 4 646 times, 5 visits today)