Trójdrożny katalizator samochodowy – zastosowanie i budowa

Katalizator trójdrożny to jeden z rodzajów katalizatora, którego zadaniem jest utlenianie oraz redukowanie szkodliwych związków węglowodorów oraz tlenków azotu. Żeby w pełni poznać to urządzenie należy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: „co to jest katalizator trójdrożny?”

Co to jest katalizator trójdrożny?

Katalizator trójdrożny nie jest zbyt popularnym określeniem w branży układów wydechowych, mimo to warto poznać czym jest, jaka jest jego budowa czy zastosowanie katalizatora trójdrożnego. Już na początku trzeba podkreślić, że katalizator trójdrożny jest montowany wyłącznie w pojazdach z silnikiem benzynowym, w „dieslach” nie działałby prawidłowo, ze względu na inny sposób spalania tych paliw.

Katalizator trójdrożny, nazywany również katalizatorem trójfunkcyjnym jest połączeniem katalizatora utleniającego i redukującego. Według nas nazwa katalizator trójfunkcyjny jest bardziej odpowiednia, ponieważ jego zadaniem jest przede wszystkim spełnienie trzech funkcji. Jakie jest zastosowanie katalizatora trójdrożnego? W ramach swojej funkcji katalizator trójdrożny ma za zadanie utleniać węglowodory HC, dwutlenki węgla CO2, tlenki węgla CO, a także redukować tlenki azotu NOX. Wszystko to ma na celu zmniejszenie emisji spalin. W praktyce katalizator powoduję, że w ramach zachodzących w nim reakcji zamiast szkodliwych substancji powstaje para wodna, dwutlenek węgla oraz tlen i azot, są to neutralne lub mniej szkodliwe związki. Katalizator trójdrożny spełnia bardzo ważną rolę, jego działanie ma bezpośrednio przełożenie na jakość powietrza, którym oddychamy, co wpływa na otaczające nas środowisko.

Katalizator trójdrożny budowa

Budowa katalizatora trójdrożnego oraz standardowego katalizatora jest bardzo podobna. Zasadniczo katalizator składa się z obudowy oraz znajdującego się w środku wkładu. Oprócz tego do obudowy katalizatora przykręcone są czujniki, wspierające sprawne działanie. Wkłady odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie, czyli redukowanie i neutralizowanie szkodliwych związków, mogą być zarówno ceramiczne jak i metalowe. Wnętrze wkładów katalizatora wysycone jest metalami szlachetnymi, takimi jak pallad czy platyna, które odpowiadają za prawidłowe działanie. Wkład ceramiczny ma przekrój kwadratowy, natomiast metalowy ma przekrój trójkątny lub trapezowy.

Trójdrożny katalizator samochodowy

Katalizator samochodowy to bardzo ważny element naszego samochodu, który odpowiada za minimalizowanie emisji spalin. W przypadku katalizatora trójdrożnego na mniejszą emisję wpływają trzy zachodzące reakcje: utlenianie węglowodorów, utlenianie dwutlenków węgla, redukcja tlenków azotów. Z naszego tekstu wynika, czym dokładnie jest trójdrożny katalizator samochodowy, jaka jest budowa katalizatora trójdrożnego. Tego rodzaju katalizatory mimo zachodzących w nim procesów podobnie jak inne również mogą ulec zapchaniu, szczególnie jeśli nasz pojazd użytkowany jest w mieście. Spadek mocy pojazdu, ciemniejszy kolor spalin czy ich zapach odczuwalny w kabinie to wyraźne oznaki problemów z katalizatorem czy filtrem DPF. Nasza firma posiada ponad 30 -letnie doświadczenie w branży układów wydechowych, od wielu lat zajmując się regeneracją filtrów cząstek stałych DPF, FAP czy GPF oraz katalizatorów, w katalizatorów SCR. W przypadku problemów z układami wydechowymi zapraszamy do kontaktu.

(Visited 888 times, 1 visits today)