Objawy awarii katalizatora samochodowego

Katalizatory to bardzo ważne elementy w naszych pojazdach, ich funkcja polega na neutralizowaniu szkodliwych związków powstających podczas użytkowania pojazdów spalinowych. Z powodu swojej funkcji katalizatory montowane są we wszystkich współczesnych pojazdach. Ważne jest, żeby utrzymywać katalizatory w dobrym stanie i móc prawidłowo ocenić objawy awarii katalizatora samochodowego. Wczesne rozpoznanie problemów z katalizatorem pozwoli nam na szybką reakcję i ewentualne przeciwdziałanie dalszym awariom lub unieruchomieniu pojazdu.

Uszkodzony katalizator to poważny problem w naszym pojeździe, który może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu. „Uszkodzony katalizator jakie objawy” – jest to zagadnienie, które warto zgłębić. Katalizator, inaczej nazywany reaktorem katalitycznym jest jednym z elementów pozasilnikowego systemu oczyszczania spalin. Katalizatory zyskały na znaczeniu po wprowadzeniu restrykcyjnych norm związanych z ograniczeniem emisji szkodliwych związków, obecnie montowane są w każdym pojeździe z silnikiem spalinowym. Katalizatory znajdują się pod samochodem, ale mogą również być zintegrowane z kolektorem wydechowym czy być przykręcone do turbosprężarki. Bardzo często katalizatory zintegrowane są również z filtrami DPF.

Przyczyny awarii katalizatora

Katalizatory to szczególne elementy w naszym pojeździe. Bardzo duży wpływ na pracę katalizatora ma sposób jego użytkowania. Katalizator zdecydowanie bardziej woli być wykorzystywany w trybie pracy charakterystycznym dla jazdy poza miastem, wtedy ma szanse na samoregenerację. Samoregeneracja pozwala oczyścić katalizator, przywrócić jego prawidłową drożność. Katalizatory jak i inne elementy w pojazdach ulegają uszkodzeniu, awarii. Co jednak może być tego powodem?

Dla katalizatora naturalnym środowiskiem jest praca w wysokich temperaturach. Katalizator znajduje się bardzo blisko silnika i dzięki temu osiąga temperaturę około 500-600 stopni Celsjusza. Do awarii może dojść na przykład przy okazji nagłego schłodzenia katalizatora. Drastyczna zmiana temperatury może doprowadzić do pęknięcia obudowy katalizatora czy uszkodzenia wkładu. Do nagłego schłodzenia może dojść w przypadku wjechaniu w kałuże czy w kontakcie ze śniegiem lub lodem.

Katalizatory do prawidłowej pracy potrzebują wysokiej temperatury. Problem może stanowić zbyt niska temperatura pracy, w celu dopalenia resztek powstałych podczas spalania paliwa katalizator musi zostać podgrzany. Jeśli zbyt często katalizator będzie pracował w niskiej temperaturze nie dojdzie do samoregeneracji, zmniejszy się przepustowość i dojdzie do zapchania. Wzrost temperatury może nastąpić w przypadku, kiedy będziemy korzystać z pojazdu poza miastem i doprowadzimy do pracy silnika na wysokich obrotach.

Problemy z katalizatorem mogą wynikać również z problemów z innymi podzespołami. Na przykład zła regulacja instalacji gazowej może przełożyć się na nieprawidłowe działanie katalizatora i jego stopienie.

Oczywiście awaria katalizatora może wynikać również z jego mechanicznego uszkodzenia. W trakcie jazdy po bardzo nierównym terenie możemy doprowadzić do naruszenia katalizatora. W przypadku takiej awarii uszkodzony katalizator dźwięk, który będzie wydawał będzie bardzo charakterystyczny.

Uszkodzony katalizator – jakie objawy

Jeśli już dojdzie do awarii katalizatora pozostaje jego zdiagnozowanie. Najłatwiej jest zdiagnozować problem z katalizatorem, jeśli dochodzi do jego wyraźnego uszkodzenia i wyświetli się kontrolka taka jak na przykład „check engine”. W takim przypadku jadąc do serwisu do pojazdu zostanie podłączony komputer, który wskaże problemy. Trudniej zdiagnozować dokładnie problem znając jedynie same objawy, istnieją jednak przesłanki, które wskazują nam awarie katalizatora. Jeśli mamy uszkodzony katalizator – jakie objawy nam to wskażą? Poznajmy kilka z nich.

Do najbardziej widocznych objawów uszkodzenia katalizatora należy unieruchomienie pojazdu. Jeśli próbujemy uruchomić nasz pojazd i występują z tym problemy może to wskazywać m.in. na awarię katalizatora. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku gaśnięcia pojazdu. W powyższych sytuacjach mogło dojść do zatkania katalizatora, co uniemożliwia prawidłową pracę układu wydechowego oraz całego pojazdu. Do podobnych objawów zaliczymy spadek mocy pojazdu. Jeśli nasz samochód traci na mocy może to również dotyczyć awarii układu wydechowego.

Objawy awarii pracy katalizatora można również usłyszeć. Podczas jazdy samochodem warto nasłuchiwać, jak pracuje nasz silnik. Jeśli dojdzie do awarii nasz katalizator może pracować głośniej niż zwykle i wydawać bardziej metaliczny dźwięk. Przyczyną może być uszkodzenie wkładu lub obudowy katalizatora. Również uszkodzony katalizator w dieslu objawy a uszkodzony katalizator w benzynie objawy będą się różnić, m.in. w zakresie dźwięku. Zmiana dźwięku spowodowana uszkodzeniem katalizatora w pojeździe benzynowym będzie bardziej zauważalna.

W przypadku uszkodzenia katalizatora zauważymy również zmiany związane ze spalinami. Jeśli awarii ulegnie katalizator nasz pojazd może emitować więcej spalin, szczególnie w kolorze białym. Warto obserwować takie zmiany, żeby uniknąć dalszych problemów z naszym układem wydechowym i innymi podzespołami. Zwiększenie ilości emitowanych spalin to popularny objaw awarii katalizatora. Uszkodzony katalizator może również mieć objawy weryfikowane zapachem. Wydalane z pojazdu spaliny mogę mieć wyczuwalny zapach inny niż do tej pory.

Objawem uszkodzenia katalizatora może być również wzrost spalania paliwa lub ropy podczas użytkowania pojazdu. Jeśli nasz katalizator będzie działał nieprawidłowo może to zaburzyć prawidłowy pobór paliwa.

Naprawa katalizatora

Jeśli zauważymy powyższe objawy uszkodzenia katalizatora lub zaświeci się kontrolka wskazująca na awarie należy jak najszybciej przywrócić sprawność naszego katalizatora. Niesprawny katalizator czy filtr DPF może unieruchomić nasz pojazd.

W przypadku, kiedy przypuszczamy, że doszło do awarii katalizatora warto poszukać serwisu, który specjalizuje się w naprawie układów wydechowych. Nasza firma od prawie 30 lat działa w branży, kilkanaście lat zajmujemy się regeneracją układów wydechowych. W przypadku awarii katalizatorów warto postawić na regenerację, której celem jest przywrócenie pełnej sprawności danego elementu. Regeneracja jest działaniem ekologicznym, ekonomicznym, zdecydowanie tańszym niż zakup nowej części. W naszej ofercie oprócz samej usługi regeneracji mamy wiele już zregenerowanych podzespołów, które możemy odesłać do dowolnego warsztatu na wymianę lub bezpośrednio do zamawiającego.

Warto stale kontrolować stan naszego katalizatora, jego awaria może być niespodziewana i bardzo odczuwalna, ponieważ doprowadzi do unieruchomienia pojazdu. Bardzo często samochody służą celom zawodowym, pozwalają dojechać do pracy lub są narzędziem pracy, szczególnie w takich przypadkach muszą być niezawodne. Objaw sugerujących, że doszło do uszkodzenia katalizatora jest wiele – inny dźwięk, większe spalanie, większa emisja spalin czy inny kolor. Każdy z niepokojących nas sygnałów zawsze można skontrolować udając się do mechanika, może pozwolić nam to na uniknięcie dalszych awarii i większych kosztów.

(Visited 6 994 times, 1 visits today)