Czy gaz niszczy katalizator?

Zdecydowana większość pojazdów w naszym kraju napędzana jest za pomocą silników spalinowych z wykorzystaniem ropy naftowej czy benzyny. Niestety rosnące koszty paliw powodują, że coraz więcej osób poszukuje alternatywy. Wydawać by się mogło, że najlepszą alternatywą i wyborem wielu będą pojazdy elektryczne, tym czasem Polacy stawiają na LPG. Na temat napędzania samochodu gazem powstało wiele mitów oraz żartów, niektóre z nich są prawdziwe, inne wywołują tylko uśmiech. Jaki wpływ na układ wydechowy ma instalacja LPG? Czy LPG może uszkodzić najważniejsze elementy układu wydechowego? Katalizator a gaz mają na siebie wpływ? Czy gaz niszczy katalizator? Sprawdźmy.

Instalacja LPG jest tak bardzo popularna jak ilość żartów na jej temat. Mówi się, że „na gaz to może być jedynie kuchenna”. Prawda jest jednak taka, że często nie jest nam do śmiechu, kiedy należy zatankować nasz samochód. Rosnące ceny benzyny oraz ropy biją niechlubne rekordy wysokości cen. W takiej sytuacji wielu z nas zastanawia się nad oszczędnościami, które można uzyskać na kilka sposobów. Możemy zakupić pojazd z mniejszą pojemnością silnika, jednak spowoduje to również zmniejszenie mocy. Możemy kupić samochód hybrydowy czy też w pełni elektryczny, jednak cena będzie zdecydowanie wyższa niż samochodu z tradycyjnym napędem. Obecnie w Polsce najpopularniejszym sposobem na oszczędność jest korzystanie z instalacji gazowej. Zakup paliwa w postaci gazu będzie najtańszą opcją, montaż samej instalacji to koszt kilku tysięcy złotych. Wydaje się więc, że LPG w samochodzie to rozwiązanie idealne, jednak niekoniecznie. Samochód z instalacją gazową ma również swoje wady, które wpływają na negatywny odbiór stosowania takiego rozwiązania. Mówi się, że instalacja gazowa jest wymagająca dla silnika i pojazdu, ma to też wpływ na zakup nowych części, które mogą być droższe. Jakie są wady LPG? Katalizator instalacja gazowa idą ze sobą w parze czy się wykluczają? Katalizator a LPG to dobre połączenie?

Zła konfiguracja i montaż LPG problemem na dłużej

Największy problem wynikający z użytkowania instalacji gazowej wynika z jej nieprawidłowej regulacji czy montażu. Montaż instalacji gazowej jest ingerencją w obecny układ samochodu i może spowodować nieprawidłową pracę całego pojazdu. Niestety niewłaściwie pracująca instalacja może wywołać dalsze problemy z pojazdem i uszkodzenia kolejnych podzespołów, w tym katalizatora. Bardzo ważnym jest, żeby wybrać dobrego producenta instalacji oraz warsztat, który ją zamontuje. Należy również pamiętać, że są jednostki silnikowe, które trudniej lub łatwiej dostosować do pracy z instalacją LPG. Nie wszystkie silniki dobrze współpracują z instalacją gazową.

LPG wymaga specjalnych części?

Jak już kilka razy wspominaliśmy, instalacja gazowa jest bardziej wymagająca dla pojazdów w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. W samochodzie napędzanym LPG dojdzie do szybszego zużycia części. Kupując nowe podzespoły warto podkreślić, że będą one użytkowane w pojeździe z instalacją LPG, ponieważ mogą różnić się od pozostałych. Szczególnie narażone na szybszą eksploatację są takie elementy jak świece, cewki zapłonowe. Pojawia się pytanie, czy katalizator do LPG też powinien być specjalny? Nie istnieją specjalne katalizatory do pojazdów z instalacją LPG. Trzeba jednak pamiętać, że do katalizatora mogę dostawać się również resztki ze spalania gazu, które będą również wpływać na szybsze zapchanie katalizatora. Rodzaj wkładu – katalizator ceramiczny a LPG czy katalizator metalowy a LPG nie mają tutaj znaczenia, każdy z nich może ulec awarii. Katalizator zamontowany w samochodzie z instalacją LPG pracuje w wyższej temperaturze, co wymaga od niego większej trwałości. Nie ma jednak katalizatora dedykowanego do samochodów z LPG.

Innowacyjne połączenie – diesla z gazem

Bardzo popularnym połączeniem w Polsce jest związek benzyny z gazem, jednak niewiele osób wie, że instalacja gazowa może występować również z silnikiem diesla. Połączenie diesla i benzyny jest korzystne, przy założeniu, że będziemy jeździć często, w trybie pracy miejskiej nie jest to opłacalne. Instalacje diesel-gaz użytkuje się najczęściej w pojazdach ciężarowych. Stosunek ropy naftowej do gazu wynosi 50% lub więcej, gaz jest dodatkiem, który jednak znacznie obniża koszt. Korzystając z takiego rozwiązania możemy oszczędzić około 20% kosztów. Musimy jednak pamiętać o koszcie samej instalacji, który wyniesie od 2000 do 4000 złotych. W ten sposób obniżymy koszty eksploatacji, co również zadziwiające zyskamy trochę więcej mocy. Minusem jest jednak fakt, że prawdopodobnie z powodu wyższej temperatury spalania mieszanki paliwowej nasz katalizator i układ wydechowy będzie wymagał szybszej wymiany.

Katalizator a LPG

Obok samochodu z instalacją gazową nie można przejść obojętnie. Jedni śmieją się, że przy tym rozwiązaniu samochód traci na mocy i korzystają z niego wyłącznie Ci, których ledwo stać na samochód. Użytkownicy samochodów z LPG natomiast cenią sobie to rozwiązanie, są zadowoleni z oszczędności. Niestety niezależnie od zdania jakie ma się w temacie LPG należy potwierdzić, że wpływa ona negatywnie na podzespoły pojazdu, w tym również katalizator. Zła regulacja instalacji, praca przy wyższej temperaturze szybciej zużywa części układu wydechowego, ale nie tylko. Planując zakup nowego samochodu warto się zastanowić jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze, czy oszczędzając środki na paliwo jesteśmy przygotowani na ewentualne częstsze wymiany części.

(Visited 1 682 times, 1 visits today)

Jedna odpowiedź do “Czy gaz niszczy katalizator?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.