Zmiany w przepisach o ruchu drogowym, usunięcie filtra przyniesie ze sobą większe konsekwencje

Rząd szykuje kolejną nowelizację ustawy o przepisach ruchu drogowego, usuwanie filtrów DPF będzie bardziej karane, przeglądy bardziej restrykcyjne a jeździć hulajnogą będzie można po ścieżkach dla rowerów.

Przeglądy bardziej restrykcyjne

15 czerwca nastąpił koniec konsultacji społecznych w sprawie nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy obejmą obszerny zakres zagadnień. Jedną z najistotniejszych zmian będzie wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących przeglądów technicznych pojazdów.
W niedalekiej przeszłości w Polsce po zwiększeniu na drogach pojazdów z silnikiem diesla pojawił się problem z filtrami cząstek stałych. Wiele osób mając problemy z filtrami zajmowało się usuwaniem filtrów DPF. Wycinanie filtrów DPF było bardzo popularne. Usunięcie filtrów cząstek stałych jest procesem, który tylko prowizorycznie „załatwia problem”. Samochód bez filtra emituje zdecydowanie więcej zanieczyszczeń do atmosfery niszcząc nasze środowisko i trując nas samych. Samochód, w którym usunięto istotny element nie będzie już w pełni sprawny, wprowadzona modyfikacja może mieć wpływ na stan innych elementów mechanicznych pojazdu. Należy również pamiętać, że sprzedając pojazd pozbawiony filtra DPF trzeba poinformować o tym nowego nabywcę. Jeśli nowy właściciel pojazdu nie zostanie poinformowany o braku filtra cząstek stałych może uznać, że został oszukany i po poznaniu tego faktu żądać anulowania transakcji, co będzie miało również swoje prawne uzasadnienie.

Hasła „przeglądy bardziej restrykcyjne” do tej pory często były tylko hasłem. W nowelizacji ustawy o ruchu drogowym stacje diagnostyczne będą zobowiązanie nie dopuszczać do ruchu pojazdów z nie sprawnym układem kontroli spalin a w tym usuniętym filtrem cząstek stałych. Przeglądów z pozytywnym wynikiem nie przejdą również zbyt głośne pojazdy. Dopuszczenie do ruchu niesprawnego pojazdu będzie zagrożone karą, również do stacji technicznej.

Kary za wycinanie DPF wyższe?

Stacje diagnostyczne podczas kontroli sprawności będą zobowiązane do kontroli układu wydechowego i emisji spalin. Należy pamiętać, że brak filtra DPF oznacza, że pojazd nie może być dopuszczonym do ruchu, ponieważ nie jest w pełni sprawny, pozbawiono go elementu, który jest niezbędny do prawidłowego działania. Pojazd bez filtra cząstek stałych traci homologację i prawo do poruszania się po drogach publicznych. Tym samym same nasuwają się nam odpowiedzi na częste pytania „czy można jeździć bez filtra DPF?” lub „czy wycięcie DPF jest legalne”. W przypadku brak filtra DPF właściciel samochodu będzie zobowiązany do jego uzupełnienia. W ramach naszej działalności wielokrotnie wykonywaliśmy usługi przywracania i ponownego montażu filtra. Należy pamiętać, że usunięcie filtra to nie tylko zabieg mechaniczny ale też elektroniczna, z komputerem samochodu, który należy „oszukać”.

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym spowodują również częstsze kontrole dotyczące emisji spalin. Dokładny tekst nowej ustawy nie został jeszcze zaprezentowany, jednak prawdopodobnie zostaną podwyższone kary za brak filtrów. Do tej pory kara wynosiła 500 zł, jednak już w roku 2018 powstał pomysł zwiększenia kar do kwoty 5000 zł. Surowe kary za brak DPF są nie uniknione. Rządy wszystkich europejskich Państw tworzą przepisy promujące korzystanie z pojazdów elektrycznych, brak filtra wpływa negatywnie na środowisko, kary za brak DPF też będą większe. Nowe przepisy nie będą miały wpływu dla warsztatów i zwiększania kary za wycinanie DPF, mimo to stacje kontroli, które dopuszczą niesprawny pojazd do ruchu poniosą wysoką stratę finansową.

Hulajnogą pod prąd

Oprócz przepisów związanych z przeglądami technicznymi pojazdów nowe przepisy uregulują także zagadnienia związane z hulajnogami elektrycznymi. Użytkownicy takich pojazdów jak e-hulajnogi czy segwaye będą poruszać się nie po chodniku a ścieżce rowerowej. Hulajnogą elektryczną „pod prąd”? Korzystając ze ścieżek dla rowerów i kontrapasów, użytkownicy hulajnóg będą czasami jeździć „pod prąd”, czyli na wprost samochodów, jak robią to teraz rowerzyści.

Wycinanie DPF – odradzamy

Z roku na rok wprowadzone zostają coraz to nowsze i bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące dbałości o środowisko a w tym takie, które mają zmniejszać emisję szkodliwych związków do atmosfery. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma być kolejnym elementem walki z niesprawnymi pojazdami. Stacja diagnostyczne będą jeszcze bardziej skrupulatne, a wycięcie filtra DPF dotknie użytkowników jeszcze bardziej niż dotychczas. Warto na bieżąco śledzić zmiany w prawie dotyczące tego zagadnienia. Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania i konsekwencji, jeśli więc zastanawiacie się nad wycięciem filtra DPF nasza rada brzmi – nie warto tego robić. Warto natomiast regenerować. Regeneracja jest działaniem zdecydowanie tańszym, bardziej dostępnym a także zdecydowanie lepszym i mniej problematycznym jak wycinanie. Jesteśmy jednym z nielicznych warsztatów, która regeneruje filtry wypalając zanieczyszczenia w specjalnej maszynie, wydmuchując je z filtra czy wymieniając ceramiczne wkłady. Serwisy DPF w większości czyszczą DPFy myjąc ich wnętrze.

 

(Visited 2 204 times, 1 visits today)