Mycie samochodów w trakcie epidemii

W związku z panującą na całym świecie pandemią koronawiarusa i ograniczeniami dotyczącymi m.in. przemieszczania wiele osób zadaje sobie pytanie „czy dozwolone jest mycie samochodów na myjni?” „Czy policja może nas za to ukarać?” Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

W związku z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi naszego życia, wychodzenia z domu czy poruszania się zastanawiamy się czy czynności, które do tej pory wykonywali można nadal realizować. Jedną z zajęć, które ciężko zdefiniować w nowych wytycznych jest korzystanie z myjni dotykowych. W internecie można przeczytać informacje na temat mandatów, które dostało od policjantów kilku użytkowników myjni w Olsztynie. Według wspomnianych policjantów mycie samochodów nie należy do czynności niezbędnych w okresie epidemii. Przyjrzyjmy się rozporządzeniu, które nakłada na nas spore ograniczenia.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku informuje o możliwości wykonywania niezbędnych czynności życia codziennego czy obowiązków służbowych. Możemy udać się do sklepu, pracy, pomóc osobie starszej, wspierać walkę z koronawirusem czy w celach religijnych. Należy jednak pamiętać, że istnieją również przepisy dotyczące korzystania z samochodów i obowiązku dbania o jego czystość, które mogą wydać się zbieżne z rozporządzeniem. Użytkowany przez nas pojazd nie może mieć zasłoniętych tablic rejestracyjnych, które uniemożliwiają identyfikację, szyb, lusterek, które utrudniają jazdę a także świateł. Brudne elementy w naszym samochodzie wpływają na spadek bezpieczeństwa i stwarzają zagrożenie. Powyższe przepisy zostały opisane w artykule 60 Prawa o ruchu drogowym, paragrafie 1 a także w Kodeksie Wykroczeń, artykule 96, paragrafie 1 pkt 5. W zależności od przewinienia i stopnia zabrudzeń możemy zostać ukarani mandatem nawet do 5 000 zł!

W zdecydowanej większości na zakupy czy do pracy jeździmy samochodem, nie możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy jest on brudny, co zagraża bezpieczeństwu. Samochód często również wykorzystujemy jako środek do wykonywania czynności służbowych. Podobnie jak w naszej pracy korzystamy z biurka i dbamy o jego czystość tak samo naturalnym powinno być dbanie o czystość naszego służbowego samochodu. Zasada ta w szczególności dotyczy kierowców, właścicieli taksówek, kurierów itp. Świadczenie usług brudnym pojazdem wpływa negatywnie na wizerunek firmy czy kierowcy, nie będzie atutem w realizacji czynności zawodowych. Mycie samochodu można uznać również za czynność zawodową, czy nawet polecenie służbowe, podobnie jak dbanie i czyszczenie każdego użytkowanego, niezbędnego nam do pracy sprzętu czy przedmiotu.

Warto również pamiętać o higienie. Lekarze od zawsze zalecali myci rąk, co szczególnie jest podkreślane w sytuacji walki z koronawirusem, dlaczego więc nie mamy zadbać o higienę naszych samochodów? Na każdej brudnej powierzchni utrzymuje się wiele drobnoustrojów – zarazków, bakterii i wirusów. Klamki, zabrudzony dach, szyba czy maska może być również miejscem, gdzie przez pewien czas utrzymuje się koronawirus (według danych na metalowych i plastikowych powierzchniach nawet do kilku dni), mycie samochodu pozwoli go usunąć. Stosowane na myjniach środki, ciepła woda podobnie jak mydło zmyje wirusy i bakterie. Jeden z właścicieli myjni w Białymstoku bardzo rzeczowo opisał ten proces: – „Z epidemiologicznego punktu widzenia sprawa jest jeszcze bardziej oczywista. Na naszych myjniach stosujemy aktywną pianę, która zawiera między innymi wodorotlenek sodu, modyfikowane alkohole tłuszczowe oraz sole kwasu dioctowego. Związki powierzchniowo czynne w tego typu środkach niszczą błonę lipidową bakterii i wirusów, także koronawirusa. Jednym słowem, czysty samochód przyczynia się więc do walki z wszelkimi drobnoustrojami”. Na naszej myjnia również wykorzystujemy technologię aktywnej piany.

Należy również podkreślić, że świadczenie usług z zakresu prowadzenia myjni samochodowych nie zostało w naszym kraju zabronione. Swoich usług nie mogą świadczyć fryzjerzy czy kosmetyczki, nie ma jednak mowy o zamknięciu myjni samochodowych. Właściciele myjni samochodowych wprowadzili specjalnej środki bezpieczeństwa i świadczą swoje usługi w dotychczasowej formie.

Również w naszej myjni stosujemy środki higieny, przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronwirusa. Klienci korzystający z myjni mają możliwość skorzystania z bezpłatnych jednorazowych rękawiczek, systematycznie dezynfekujemy elementy myjni – guziki automatu, czy pistolety do mycia. Każde stanowisko na myjni jest również oddzielone, nie pozwala na kontakt z innymi osobami. Dbamy o higienę i bezpieczeństwo użytkowników. Zobacz sam jak wygląda nasza myjnia.

Obecnie cały świat walczy z pandemią koronawirusa, każdy z nas stara się przeciwdziałać jego rozprzestrzenianiu, warto jednak pamiętać o istniejących do tej pory przepisach. Karanie za korzystanie z myjni ma zdecydowanie mniej podstaw zapisanych w prawie jak korzystanie z brudnego samochodu, który zagraża bezpieczeństwu. Również zdroworozsądkowo bardziej zasadne wydaje się dbanie o czystość i higieniczność naszego pojazdu niż pozostawianie go brudnego, jak wiemy brud jest siedliskiem bakterii, drobnoustrojów czy wirusów. Jeśli mamy potrzebę i powody korzystania z myjni nie miejmy wątpliwości co do naszego działania. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zachować umiar i zdroworozsądkowe podejście jak w każdej sferze życia.

Poznaj bliżej możliwości naszej myjni – LINK

(Visited 1 308 times, 1 visits today)